Fizjoterapia w otyłości u dzieci

Otyłość to stan, w którym organizm człowieka gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co prowadzi do wzrostu masy ciała. Nieleczona może prowadzić do rozwoju cukrzycy, niektórych nowotworów, chorób serca, problemów z układem oddechowym, a także wielu innych poważnych schorzeń. Czy fizjoterapia w otyłości u dzieci to dobre rozwiązanie?

Zapraszamy również do wzięcia udziału w III EDYCJI PHYSIO EXPERT SUMMIT 2024. KONFERENCJI PREKURSORÓW REHABILITACJI!

Otyłość jako choroba cywilizacyjna

Otyłość uważana jest za jedną z najpoważniejszych epidemii XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek osób zmagających się z nadmierną masą ciała zwiększył się trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat. W 2016 roku aż 1,9 miliarda osób miało nadwagę, natomiast 650 milionów zmagało się z otyłością.

Otyłość u dzieci — jak ją wykryć?

Najczęściej stosowaną metodą oceny nadwagi i otyłości u dzieci jest wskaźnik masy ciała (BMI). Body Mas Index to nic innego, jak stosunek masy ciała do kwadratu wzrostu, wyrażony w jednostkach kg/m2. Wartości interpretowane są na podstawie krzywych centylowych, które uwzględniają wiek oraz płeć dziecka. Wynik powyżej 85. percentyla uważa się za nadwagę, a powyżej 95. percentyla — otyłość. 

Inne metody stosowane do oceny otyłości u dzieci to np. pomiar fałdu skórnego, obwodu talii czy analiza składu ciała za pomocą bioimpedancji. Jednak w praktyce lekarskiej najczęściej stosuje się wskaźnik BMI, ponieważ jest to łatwy i szybki sposób na wstępną ocenę stanu odżywienia człowieka.

Otyłość u dzieci — poważne konsekwencje dla zdrowia

Nawet niewielka otyłość u 5-latka, dziecka, które nieustannie rozwija się fizycznie, traktowana jest zarazem jako choroba i stan przejściowy prowadzący do innych, poważnych zaburzeń. Najczęściej występujące konsekwencje to:

 • w przypadku zaawansowanej otyłości pojawiają się trudności w poruszaniu się i aktywności fizycznej (często wiążące się z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu),
 • wzrost ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości, m.in. choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu,
 • nawracające problemy z oddychaniem, a także współwystępowanie schorzeń układu oddechowego (w szczególności astmy oraz bezdechu sennego),
 • zaburzenia metaboliczne, w tym cukrzyca typu drugiego oraz insulinooporność,
 • choroby skóry (dermatozy) takie jak łuszczyca czy trądzik.

Jak otyłość wpływa na zdrowie psychiczne?

W kontekście nadwagi najczęściej mówimy o konsekwencjach dla zdrowia fizycznego. Nie możemy jednak zapominać, że równie ważny jest rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka — niezależnie od tego, czy problemem jest otyłość u 4-latka, czy też samodzielnego nastolatka. Jako lekarze oraz rodzice powinniśmy zareagować, gdy występują:

 • dyskomfort związany z wyglądem fizycznym, niechęć do własnego ciała i ogólnie obniżona samoocena,
 • spadek motywacji,
 • izolacja społeczna,
 • dyskryminacja ze strony rówieśników,
 • lęk przed szkołą, spotkaniami ze znajomymi czy wyjściem z domu,
 • obniżenie nastroju,
 • większa emocjonalność lub popadanie w skrajne nastroje.

Mimo że coraz więcej ruchów społecznych nagłaśnia tezę „body positive” i podkreśla, że każdy jest piękny bez względu na rozmiar,  to nie zapominajmy, że pierwszym krokiem do otyłości jest nadwaga oraz nieprawidłowe żywienie. U dzieci „nadmiar tłuszczyku”, może na początku wyglądać niewinnie, ale może być też sygnałem ostrzegawczym, że należy zacząć interweniować. Zdrowa i kształtna figura to coś, czego powinniśmy oczekiwać i do czego dążyć – a nie do sylwetek irracjonalnie idealnych.

Leczenie otyłości — od czego zacząć?

Leczenie otyłości u dzieci jest procesem wieloetapowym, wymagającym zaangażowania zarówno dziecka, jak i jego rodziny. Warto zacząć od:

 • konsultacji z pediatrą lub dietetykiem, by który określić przyczyny otyłości, a także opracować indywidualny plan leczenia,
 • stopniowej zmiany nawyków żywieniowych — powinniśmy zachęcać dziecko do jedzenia zdrowej żywności i ograniczenia słodyczy, produktów tłustych oraz wysoko przetworzonych. Doskonałym rozwiązaniem może być przygotowywanie kreatywnych, kolorowych przekąsek owocowych jako zastępstwo słodkich batonów czy gazowanego napoju,
 • wprowadzenia prostej aktywności fizycznej (spacery, zabawy na świeżym powietrzu czy wspólna jazda na rowerze). Ważne, aby maluch widział, że rodzice również są aktywni. Jeśli nie wiemy, jakie zabawy byłyby odpowiednie dla dziecka, warto sięgnąć po specjalistyczne opracowania tworzone przez psychologów, terapeutów i dietetyków. Przykładem takiej pozycji jest książka: Zabawy ruchowe, dostępna w księgarni edukacyjnej Literka.pl

Otyłość — fizjoterapia jako jeden z etapów leczenia

Rehabilitacja i fizjoterapia dzieci z otyłością ma na celu poprawę ich zdrowia, kondycji fizycznej, a także samej jakości życia poprzez zmianę stylu życia. Obejmuje nie tylko poszczególne ćwiczenia wykonywane pod nadzorem specjalisty, lecz także włączenie dodatkowej aktywności fizycznej. Cele terapii to m.in.:

 • redukcja masy ciała,
 • poprawa ogólnej kondycji fizycznej, zwiększenie wytrzymałości, siły mięśniowej i elastyczności,
 • poprawa zdrowia serca i układu krążenia,
 • wzrost samopoczucia i samooceny,
 • redukcja bólu stawów i mięśni,
 • zapobieganie powikłaniom związanym z otyłością.

Dobrym pomysłem i metodą rehabilitacyjną w takim przypadku jest rehabilitacja w wodzie. Więcej na ten temat pisaliśmy w innym artykule: Na czym polega rehabilitacja w wodzie?

Jakie ćwiczenia mogą wykonywać otyłe dzieci?

W ramach fizjoterapii wykonuje się ćwiczenia angażujące całe ciało lub jedynie poszczególne jego partie, np. ręce czy nogi. Treningi w przypadku najmłodszych pacjentów z otyłością powinny uwzględniać różnorodne aktywności, by nie znudzić dziecka, a zamiast tego zaangażować je w ruch przez zabawę. Specjaliści zalecają naprzemienne przeprowadzanie treningów aerobowych, siłowych, rozciągających, ogólnorozwojowych, a także rozwijających równowagę i koordynację.

Fizjoterapię warto uzupełniać rehabilitacją oddechową, szczególnie w przypadku pacjentów z nadwagą oraz astmą. Ten temat szczegółowo opisaliśmy w artykule: Na czym polega rehabilitacja oddechowa?.

Ćwiczenia rozciągające dla dziecka z otyłością

W zależności od zaawansowania otyłości, jednym z najbezpieczniejszych ćwiczeń dla dzieci jest koci grzbiet. Mały pacjent powinien uklęknąć na kolanach, a następnie podeprzeć się rękoma na macie. W dalszej kolejności wystarczy delikatnie wygiąć kręgosłup w łuk, by rozciągnąć mięśnie pleców.

Innym, równie pomocnym ćwiczeniem są tzw. skrzydła anioła. Aby je wykonać, dziecko powinno stanąć w szerokim rozkroku, unieść ramiona do góry i przyciągnąć je do tyłu, zbliżając ku sobie łopatki. Na koniec wystarczy złożyć je dół, dzięki czemu mięśnie ramion, klatki piersiowej i pleców delikatnie się rozciągną. 

Bezpieczne ćwiczenia siłowe dla dziecka

Dobrym ćwiczeniem w przypadku nadwagi mogą okazać się też klasyczne przysiady. To proste ćwiczenie angażuje wiele grup mięśni, a ponadto wzmacnia siłę nóg. Nie powinny go jednak wykonywać otyłe dzieci uskarżające się na ból kolan.

Jeśli chcemy urozmaicić ruch i zaangażować do zabawy inne osoby, np. rówieśników dziecka, możemy zdecydować się na przeciąganie liny. To świetna aktywność łącząca w sobie trening kardio i siłowy, którą można wykonywać na świeżym powietrzu w parach lub zespołowo.

Jeszcze lepiej zrozumiemy otyłość u dzieci z minibookiem „Otyłość u dzieci. Problem narastający w Polsce”. Publikacja uwzględnia nie tylko metody określania otyłości czy zakres BMI, lecz także informacje dotyczące prawidłowej rehabilitacji. Nieprawidłowo dobrany program ćwiczeń i treningów może bowiem przyczynić się nie tylko do wystąpienia urazów narządu ruchu, lecz także wielu poważnych problemów kardiologicznych, szczególnie u małych pacjentów, którzy są ciągle w fazie intensywnego rozwoju.

Bibliografia: 

 1. Otyłość u dzieci i młodzieży. PORADNIK DLA RODZICÓW, Instytut Matki i Dziecka.
 2. Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej, Praca zbiorowa pod redakcją Anny Oblacińskiej, ORE.
 3. Aktywności fizyczna a występowanie nadwagi i otyłości u dzieci w klasach IV-VI w środowisku miejskim i wiejskim, Teresa Stawińska, Anna Kozak, Ilona Stolarz, Piotr Majcher.
 4. Otyłość u dzieci – aspekt biochemiczny, Magdalena Sobieska, Aleksandra Walczak, Włodzimierz Samborsk.
 5. Otyłość dziecięca - przyczyny, konsekwencje zdrowotne, postępowanie terapeutyczne i profilaktyka. Anna Pawlak Centrum Rehabilitacyjno – Edukacyjne dla Dzieci w Żywcu.
 6. Otyłość i wynikające z niej problemy narządu ruchu a sprawność motoryczna dziewcząt i chłopców z nadwagą i otyłością prostą, Ewa Barańska, Ewa Gajewska, Magdalena Sobieska.