Mobilizacja blizny po CC – instrukcja i schemat działania

Poród przez cesarskie cięcie nie należy do rzadkości. Kobiety decydują się na niego z różnych powodów, jednak zdarza się, że nie mają innego wyjścia. Po operacji należy jak najszybciej wprowadzić wszystkie najważniejsze kroki, aby bezpiecznie zagoić ranę i powrócić do pełnej sprawności. Jak przebiega mobilizacja blizny po cesarskim cięciu? Instrukcja nie musi być tak skomplikowana, jak się wydaje, a powrót do pełnej aktywności nie musi być wydłużony w czasie. 

30 października 2023
Choroba Osgooda-Schlattera – ćwiczenia i rehabilitacja

Choroba młodych sportowców – tak inaczej nazywana jest choroba Osgooda-Schlattera. Ćwiczenia oraz dobór odpowiednich zabiegów fizykalnych są niezbędne po potwierdzeniu diagnozy. Jak wygląda leczenie choroby Osgood-Schlattera i jak wpływa ona na aktywność fizyczną?

 

15 października 2023
Reumatoidalne zapalenie stawów – rehabilitacja i fizjoterapia

Choroba autoimmunologiczna, która bez odpowiedniego leczenia i fizjoterapii nie tylko pogarsza jakość życia, przyczynia się do codzienności w ciągłym bólu, lecz także prowadzi do niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci – tak pokrótce można zdefiniować Reumatoidalne Zapalenie Stawów. Rehabilitacja, odpowiedni plan leczenia farmakologicznego i zmiana stylu życia są niezbędne w walce z chorobą. Co o niej wiemy i kto jest w grupie ryzyka?

30 września 2023
Na czym polega akupunktura? Punkty na dłoni

Akupunktura to jedna z wielu metod leczenia, wywodząca się z kultury chińskiej. Choć niekiedy wzbudza kontrowersje, wielu osobom pomogła uporać się z przewlekłym bólem, napięciem mięśniowym czy ze stresem. Przed umówieniem się na sesję warto jednak poznać to zagadnienie. Na co pomaga akupunktura? Punkty na dłoni — jak je odnaleźć?

15 września 2023
Rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

MPD to diagnoza, która dla wielu osób wydaje się stanowić wyrok. Jednak prężny rozwój medycyny umożliwia nie tylko poprawę sprawności fizycznej do tego stopnia, by chory zaczął samodzielnie jeść, lecz także naukę chodzenia i utrzymywanie równowagi. Jak przebiega rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym?

28 sierpnia 2023
Fizjoterapia i ćwiczenia na bóle menstruacyjne

Wiele kobiet przechodzi bolesne miesiączki. Fizjoterapia przy tym problemie może okazać się skuteczna, jeśli chcemy zrezygnować z leków przeciwbólowych lub dodatkowo wspomóc terapię i wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości. Jakie ćwiczenia na bóle menstruacyjne wykonywać, aby sobie nie zaszkodzić? Kiedy koniecznie należy udać się do lekarza?

21 sierpnia 2023
Lordoza szyjna – ćwiczenia i rehabilitacja

Lordoza szyjna to naturalna krzywizna w odcinku szyjnym kręgosłupa, która charakteryzuje się wypukłym łukiem skierowanym do przodu. Jest ona niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniej postawy i zapewnienia prawidłowego rozłożenia sił na kręgosłupie. Jakie dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? Czym jest zniesiona lordoza szyjna? Ćwiczenia i masaże – czy mogą być pomocne? Niniejszy artykuł pomoże w uzyskaniu odpowiedzi na niniejsze pytania. 

14 sierpnia 2023
Na czym polega dogoterapia?

Pies uchodzi za najlepszego towarzysza człowieka, ale ceniony jest również jako terapeuta. Dogoterapia ma niesłychanie wiele zastosowań i co ważniejsze, jest bardzo skuteczna. Na czym dokładnie polega i jakie elementy fizjoterapii wspiera?

7 sierpnia 2023
Czym jest wdowi garb? Fizjoterapia i rehabilitacja

Wdowi garb, znany również jako kifotyczna postawa pleców, to powszechny problem występujący u osób starszych. Charakteryzuje się nadmiernym zaokrągleniem górnej części pleców, co prowadzi do pochylenia głowy i ramion do przodu. Ten stan niejednokrotnie wywołuje dolegliwości bólowe i znacząco wpływa na jakość życia. Jak zniwelować wdowi garb? Fizjoterapia powinna być pierwszym krokiem w holistycznym działaniu, którego elementy przedstawimy w niniejszym artykule.

31 lipca 2023
Skąd się bierze porażenie nerwu twarzowego i jak je leczyć?

Porażenie nerwu twarzowego to problem natury medycznej utrudniający wykonywanie niektórych czynności, ćwiczeń czy śmiania się. Choć nie znaleziono jednej przyczyny stojącej za jego występowaniem, warto przyjrzeć się jego etnologii i leczeniu. Czym jest porażenie nerwu trójdzielnego? Rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne – która z metod terapii jest najskuteczniejsza?

24 lipca 2023
Flossing – terapia z użyciem elastycznej gumy

Flossing to innowacyjna technika terapeutyczna, ciesząca się rosnącą popularnością w dziedzinie fizjoterapii. Wykorzystuje ona elastyczną gumę do wykonywania różnorodnych ćwiczeń i manipulacji, mających na celu poprawę zdrowia i funkcjonowania ciała. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej metodzie terapeutycznej, korzyściom płynącym z jej stosowania, a także wskażemy ćwiczenia uwzględniane w planie leczenia.

17 lipca 2023
Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przede wszystkim ukierunkowana z myślą o kobietach. Liczne gabinety fizjoterapeutyczne, a także ginekologiczne oferują działania rehabilitacyjne z zakresu uroginekologii, która stale się rozwija i polepsza jakość życia pacjentek. Na czym polega i w jakich przypadkach jest zasadna?

10 lipca 2023