Rwa kulszowa – fizjoterapia i postępowanie rehabilitacyjne

Rwa kulszowa to powszechnie występujące schorzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Ból, który jej towarzyszy, a także inne dolegliwości, skutecznie obniżają jakość życia chorego – niezależnie od wieku. Czym dokładnie charakteryzuje się rwa kulszowa? Fizjoterapia, masaże i zmiana trybu życia – czy to wystarczy, aby pozbyć się bólu?

26 maja 2023
Rehabilitacja po usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych

Leczenie onkologiczne wiąże się niekiedy z usunięciem nie tylko samej zmiany nowotworowej, lecz także węzłów chłonnych.  Rehabilitacja po usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych pomaga pacjentowi szybciej powrócić do funkcjonalności, jednak powinna zostać szczegółowo dopasowana do danego przypadku. Jak wygląda i kiedy zostaje uwzględniona w procesie zdrowienia?

19 maja 2023
Endometrioza – fizjoterapia i rehabilitacja

Endometrioza to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do przerostu endometrium. Wiąże się to z licznymi dolegliwościami ze strony układu rozrodczego, a finalnie może skutkować bezpłodnością. Niestety objawy choroby często są ignorowane, a pacjentka nie zdaje sobie sprawy, że za ich występowanie odpowiada endometrioza. Rehabilitacja i fizjoterapia mogą jednak złagodzić jej przebieg, a wraz z odpowiednim leczeniem można zapobiec jej rozwojowi.

12 maja 2023
Zespół górnego otworu klatki piersiowej – ćwiczenia i rehabilitacja

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS-thoracic outlet syndrome) to określenie zespołu objawów występujących w obrębie kończyn górnych, wynikających z ucisku na nerwy oraz naczynia krwionośne w okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Jak wygląda rehabilitacja i profil leczenia?

5 maja 2023
Na czym polega USG narządu ruchu?

Ultrasonografia wykorzystywana jest w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń już od połowy XX wieku. Obecnie jest na zaawansowanym poziomie i pozwala wykryć wady niedostrzegalne gołym okiem. Czy funkcjonalne USG narządu ruchu jest niebezpieczne dla zdrowia? Na czym dokładnie polega?

28 kwietnia 2023
Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Właściwa diagnoza i terapia miofunkcjonalna dostosowana do możliwości pacjenta to fundament skutecznego leczenia. Jednak nie każdy wie, jak powinny wyglądać poszczególne etapy tego procesu. Komu pomogą ćwiczenia oddechowe, połykania oraz na koordynację mięśni twarzy? Czy można wykonywać je samodzielnie?

21 kwietnia 2023
Masaż niemowlęcia – metoda Shantala

Mogłoby się wydawać, że masaż zarezerwowany jest dla osób dorosłych. Niektóre metody doskonale sprawdzają się jednak w przypadku niemowląt i małych dzieci. Jedną z nich jest masaż Shantala, niosący wiele korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jak go wykonać?

14 kwietnia 2023
Fizjoterapia w otyłości u dzieci

Otyłość to stan, w którym organizm człowieka gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co prowadzi do wzrostu masy ciała. Nieleczona może prowadzić do rozwoju cukrzycy, niektórych nowotworów, chorób serca, problemów z układem oddechowym, a także wielu innych poważnych schorzeń. Czy fizjoterapia w otyłości u dzieci to dobre rozwiązanie?

7 kwietnia 2023
Kontuzje narciarskie — postępowanie i rehabilitacja

Kontuzje narciarskie przytrafiają się częściej niż mogłoby nam się wydawać. Niektóre wymagają natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty, pozostałe natomiast można wyleczyć lekami przeciwbólowymi i zimnymi okładami. Nie ulega jednak wątpliwości, że w razie podejrzenia wystąpienia urazu musimy przerwać jazdę, aby nie pogorszyć sytuacji. Tylko co dalej?

 

29 marca 2023
Komora OMNIOXY Reha jako wsparcie w terapii manualnej osób z niepełnosprawnościami.

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna to rewolucyjny trend w fizjoterapii, który przynosi nadzieję i ulgę dla wielu osób cierpiących m.in. na przetrenowanie, choroby układu oddechowego, krążenia czy neurologiczne. To niezwykle innowacyjna metoda, która umożliwia dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu w kontrolowanych warunkach, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego ciała.

21 marca 2023
Kifoza piersiowa – postępowanie fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne

Kifoza piersiowa po raz pierwszy została opisana już w starożytności przez Hipokratesa. Sama nazwa pochodzi natomiast z języka greckiego i oznacza nic innego jak „garb". Deformacja ta niesie ze sobą wiele dolegliwości, a ponadto uchodzi za problem natury estetycznej. Jakie objawy niesie ze sobą kifoza piersiowa? Czy da się wyleczyć tę wadę?

14 marca 2023
Idiopatyczne zapalenie stawów – fizjoterapia i rehabilitacji przy MIZS

Idiopatyczne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą i jak sama nazwa wskazuje, dotyka szczególnie w okresie rozwojowym. Towarzyszy jej ograniczenie ruchomości stawów, ból i obrzęki. Jak wygląda postępowanie rehabilitacyjne i jakie są objawy choroby?

6 marca 2023