Fizjoterapia i ćwiczenia na zespół bolesnego barku

Zwyrodnienia w okolicach barku i urazy mogą przyczynić się do dolegliwości bólowych określanych jako zespół bolesnego barku. Aby uniknąć pogarszającego się stanu i bólu utrudniającego codzienne czynności, niezbędne jest leczenie farmakologiczne, a także regularna rehabilitacja. 

 

30 września 2022
Konflikt rzepkowo-udowy – fizjoterapia i rehabilitacja

Chondromalacja rzepki, czyli inaczej konflikt rzepkowo-udowy, to określenie zespołu bólowego umiejscowionego w okolicach kolana o różnym stopniu nasilenia. Narażone na niego są osoby, które prowadzą aktywny tryb życia lub często przeciążają stawy kolanowe. Jak objawia się chondromalacja rzepki?

25 września 2022
Zespół sudecka – fizjoterapia i rehabilitacja

Jednym z częstych powikłań pourazowych lub pooperacyjnych jest Zespół Sudecka, który pod wpływem stanu zapalnego objawia się zanikiem tkanki mięśniowej i kostnej. Niezbędna jest zatem rehabilitacja, która ma na celu zapobiec kalectwu pacjenta. Jak powinna przebiegać i na jakim etapie choroby ją wprowadzić?  

19 września 2022
Jak przebiega fizjoterapia zaburzenia równowagi?

Zaburzenia równowagi nie są jedynie problemem podeszłego wieku. W zależności od przyczyny mogą dotykać młodych dorosłych, a nawet dzieci. Jak sobie z nimi radzić? Niezbędna jest odpowiednia diagnoza, która pomoże zniwelować lub wyeliminować czynnik wywoławczy zaburzeń równowagi, a w innych przypadkach rehabilitacja, która przyspiesza cały proces. Sprawdźmy zatem, jak przebiega fizjoterapia zaburzenia równowagi.

 

16 września 2022
Jak powinna wyglądać rehabilitacja po oparzeniach u dzieci?

Oparzenia należą do częstych urazów wśród dzieci. W zależności od sytuacji, okoliczności i stopnia oparzenia, podejmuje się zróżnicowane formy leczenia, które w kolejnych etapach powinno być zakończone rehabilitacją. Ale jak dokładnie powinna wyglądać rehabilitacja po oparzeniach wśród dzieci?

12 września 2022
Złamana ręka u dziecka – prawidłowa rehabilitacja i skuteczne ćwiczenia

Złamana ręka u dziecka jest częstym urazem wśród najmłodszych pacjentów, jednak w odróżnieniu od dorosłych proces rehabilitacji powinien nie tylko uwzględniać jak najszybsze przywrócenie stanu sprawności kończyny, ale również zapobiegać innym powikłaniom m.in. zaburzeniom wzrostu kości. By do tego nie dopuścić, ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń. 

 

4 września 2022
Uszkodzenie więzadła krzyżowego – jak pomóc pacjentowi wrócić do formy?

Aktywny tryb życia, sport czy nieuważnie wykonana codzienna czynność może wiązać się z kontuzjami i urazami. Do najczęstszych z nich należą te w obrębie stawu kolanowego, a uszkodzenie więzadła krzyżowego sytuuje się na początku listy potencjalnych urazów. Jak należy wówczas postępować, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i pełnej aktywności fizycznej? 

 

26 sierpnia 2022
Jak przebiega rehabilitacja chorych na Parkinsona?

Choroba Parkinsona wiąże się ze stałą rehabilitacją, by przedłużyć sprawność i samodzielność pacjenta. Rehabilitacja chorych na parkinsona znacząco może spowolnić chorobę oraz zapobiec występowaniu kolejnych zaburzeń.

 

15 sierpnia 2022
Jak powinna wyglądać rehabilitacja przy osteoporozie?

W przypadku wielu chorób (w tym osteoporozy) nie ma możliwości wyleczenia pacjenta, a ich skutki są niemożliwe do cofnięcia. Nie oznacza to jednak, że należy poddać się chorobie. Leczenie, prawidłowe nawyki i zmiana stylu życia mogą znacząco zahamować rozwój choroby. Rehabilitacja przy osteoporozie znacząco poprawia komfort życia pacjenta i powstrzymuje proces degradacji kości.

4 sierpnia 2022
Na czym polega trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci?

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci oddziałuje na trzy wymiary stopy i jest skierowana do niemowląt oraz dzieci, które cierpią na deformację stóp. Metoda została opracowana przez niemiecką Fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft-Huber, która w terapii skupiła się na genetycznych uwarunkowaniach ruchowości dziecka.

2 sierpnia 2022
Ból w kolanie przy prostowaniu i zginaniu – diagnostyka i leczenie

Ból w kolanie przy prostowaniu i zginaniu może świadczyć o wystąpieniu patologii w obrębie stawu kolanowego, który każdego dnia narażony jest na kontuzje i schorzenia. Nawet mijające dolegliwości bólowe nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą świadczyć o początkowej fazie rozwoju poważnej choroby.

15 lipca 2022
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przyczyny, objawy i rehabilitacja

Mimo że Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa częściej dotyka mężczyzn (zwłaszcza pod koniec okresu dojrzewania), nie omija również kobiet i dzieci. Postępujący proces chorobowy nie tylko ogranicza ruchliwość chorego, lecz także uniemożliwia normalne życie. Nie bez przyczyny leczenie farmakologiczne i rehabilitacja są niezbędnymi czynnikami hamującymi objawy choroby.

11 lipca 2022