Na czym polega terapia punktów spustowych?

Najczęstszym dyskomfortem, jaki możemy odczuwać, podczas wykonywania codziennych czynności, jest ból barków, szyi lub kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa, przeciążenie lub inne czynniki zewnętrzne mogą pogłębiać problem. Jak się od niego uwolnić? Metod rehabilitacyjnych jest bardzo wiele, ale terapia punktów spustowych może przynieść szczególne korzyści.

24 stycznia 2023
Jak powinna wyglądać rehabilitacja po udarze mózgu?

Udar mózgu wbrew powszechnej opinii nie musi dotykać jedynie osób starszych. Tempo życia, stres i choroby współistniejące sprawiają, że ryzyko udaru jest coraz większe wśród młodszych jednostek. Udar może prowadzić do zróżnicowanych następstw, które pomoże zniwelować fizjoterapia. Jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu i na czym się skupia?  

1 grudnia 2022
Rehabilitacja ruchowa w przeciążeniach karku – masaż karku i szyi

Pacjenci bardzo często uskarżają się na dolegliwości lub dyskomfort w obrębie kręgosłupa szyjnego. Problematyczne objawy nie pojawiają się jednak bez powodu. Podczas przeprowadzanego przez lekarza wywiadu zwykle okazuje się, że w ciągu kilku dni poprzedzających pojawienie się bólu lub napięcia wystąpiło przeciążenie. Co robić w takiej sytuacji? Pomocne mogą okazać się masaż karku i szyi, a także wizyty u fizjoterapeuty.

 

24 listopada 2022
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNTM)– rehabilitacja i postępowanie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który może mocno dezorganizować i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie jest on jednak rzadkością, a pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, jak bardzo może pomóc rehabilitacja.

17 listopada 2022
Na czym polega rehabilitacja w wodzie?

Mówi się, że woda jest najcenniejszą substancją na naszej planecie, jednak jej wartość to nie tylko zawarte w niej minerały. Rehabilitacja w wodzie sprzyja rekonwalescencji przy rozmaitych schorzeniach, uszczerbkach na zdrowiu i uszkodzeniach, a jej kojący charakter wpływa korzystnie również na psychikę pacjenta. 

 

10 listopada 2022
Jak powinna wyglądać rehabilitacja dzieci z zespołem downa?

Zespół Downa to choroba genetyczna, która skutkuje nie tylko upośledzeniem psychicznym, lecz także fizycznym. Na dodatek w zależności od stopnia nasilenia choroby, dziecko może zmagać się z różnymi dolegliwościami rozwojowymi, do których m.in. należą problemy z poruszaniem się i wiotczeniem mięśni.  Z tego powodu rehabilitacja dzieci z zespołem downa jest niezbędna, aby mogły jak najdłużej zachować pełną ruchomość oraz samodzielność. 

 

3 listopada 2022
Ból żuchwy – postępowanie fizjoterapeutyczne i ćwiczenia w domu

Ból żuchwy może pojawić się niemal w każdym momencie podczas normalnych, codziennych czynności: uśmiechania się, jedzenia czy mówienia. Jest to niezwykle dokuczliwe, zwłaszcza że postępujące dolegliwości zaczynają obejmować inne części ciała. Oprócz leczenia farmakologicznego równie skuteczna jest fizjoterapia, która może w wielu przypadkach uchronić pacjenta przed ostatecznością – leczeniem chirurgicznym.

 

27 października 2022
Endoproteza biodra - postępowanie i rehabilitacja po operacji

Endoproteza biodra może polepszyć jakość życia pacjenta, wpłynąć łagodząco na jego dolegliwości bólowe i przede wszystkim zwiększyć jego ruchomość. By jednak faktycznie wykorzystać jej potencjał, konieczna jest rehabilitacja i regularna aktywność fizyczna. Skuteczna, celowa i profesjonalna fizjoterapia przyspiesza rekonwalescencję i zapobiega niepoprawnym mechanizmom pooperacyjnym. Jak powinna zatem ona wyglądać i na czym dokładnie się skupia?

20 października 2022
Dysplazja stawu biodrowego – fizjoterapia i ćwiczenia

Dysplazja stawu biodrowego to nieprawidłowe wykształcenie się stawu biodrowego, gdzie dochodzi do patologicznych relacji panewki stawu i głowy kości udowej. Na szczęście dzięki wnikliwym badaniom kontrolnym można bardzo szybko dostrzec tę nieprawidłowość u rozwijającego się płodu lub noworodka. Jak należy zatem postąpić, słysząc taką diagnozę? Niezbędna jest fizjoterapia i regularne ćwiczenia. 

13 października 2022
Fizjoterapia i ćwiczenia na zespół bolesnego barku

Zwyrodnienia w okolicach barku i urazy mogą przyczynić się do dolegliwości bólowych określanych jako zespół bolesnego barku. Aby uniknąć pogarszającego się stanu i bólu utrudniającego codzienne czynności, niezbędne jest leczenie farmakologiczne, a także regularna rehabilitacja. 

 

5 października 2022
Konflikt rzepkowo-udowy – fizjoterapia i rehabilitacja

Chondromalacja rzepki, czyli inaczej konflikt rzepkowo-udowy, to określenie zespołu bólowego umiejscowionego w okolicach kolana o różnym stopniu nasilenia. Narażone na niego są osoby, które prowadzą aktywny tryb życia lub często przeciążają stawy kolanowe. Jak objawia się chondromalacja rzepki?

25 września 2022
Zespół sudecka – fizjoterapia i rehabilitacja

Jednym z częstych powikłań pourazowych lub pooperacyjnych jest Zespół Sudecka, który pod wpływem stanu zapalnego objawia się zanikiem tkanki mięśniowej i kostnej. Niezbędna jest zatem rehabilitacja, która ma na celu zapobiec kalectwu pacjenta. Jak powinna przebiegać i na jakim etapie choroby ją wprowadzić?  

19 września 2022