Dysplazja stawu biodrowego to nieprawidłowe wykształcenie się stawu biodrowego, gdzie dochodzi do patologicznych relacji panewki stawu i głowy kości udowej. Na szczęście dzięki wnikliwym badaniom kontrolnym można bardzo szybko dostrzec tę nieprawidłowość u rozwijającego się płodu lub noworodka. Jak należy zatem postąpić, słysząc taką diagnozę? Niezbędna jest fizjoterapia i regularne ćwiczenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w III EDYCJI PHYSIO EXPERT SUMMIT 2024. KONFERENCJI PREKURSORÓW REHABILITACJI!
Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego u noworodków jest przeprowadzane zazwyczaj dwukrotnie. Pierwszy raz przy wypisie ze szpitala, a kolejne po około 6 tygodniach. Prócz analizy anatomii i ewentualnych nieprawidłowości, lekarz przede wszystkim zwraca uwagę, czy dziecko nie cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Dzięki temu można szybko podjąć działania “naprawcze” w postaci rehabilitacji i ćwiczeń. A co w przypadku, gdy diagnoza została przeoczona i na dysplazję stawu biodrowego cierpi dorosły? Jakie rokowania przewidziane są dla tej anomalii i na czym się skupić podczas rehabilitacji? Przeanalizujmy to wspólnie.
Aby zrozumieć dokładnie zagadnienie dysplazji stawu biodrowego, musimy skupić się na jego budowie i elementach. Staw biodrowy nie ma skomplikowanej anatomii. Składa się z kości udowej i panewki kości miednicznej. Prawidłowo wykształtowany staw biodrowy ma głowę kości udowej umiejscowioną w panewce kości miednicznej, dzięki czemu zakres ruchów jest płynny i prawidłowy. W przypadku dysplazji zauważalna jest deformacja głowy kości udowej lub panewki, a niekiedy problemem są struktury wokół stawu. Określa się, że dysplazja stawu biodrowego może przyjąć formę łagodną, gdzie dochodzi do nadwichnięć (od czasu do czasu następuje bliski kontakt głowy kości udowej z panewką) lub ciężką, podczas której nie ma całkowitej styczności pomiędzy strukturami.
Jak można rozpoznać dysplazję stawu biodrowego? Na podstawie badań i następujących objawów:
Do dysplazji stawu biodrowego może dojść w okresie płodowym, okołoporodowym, noworodkowym, a także pod wpływem czynników zewnętrznych. Aby potwierdzić diagnozę, na którą wskazują objawy, niezbędne jest wykonanie badań i testów.
Wśród wspomnianych wcześniej przyczyn ogólnych możemy wymienić:
Rehabilitacja dzieci z dysplazją stawu biodrowego uzależniona jest od kilku czynników m.in. wieku dziecka, intensywności i rodzaju anomalii. Warto dodatkowo podkreślić, że im później dysplazja stawu biodrowego zostanie zdiagnozowana, tym dłuższa może okazać się rehabilitacja lub może przynieść słabsze efekty. Głównym celem rehabilitacji jest ustawienie głowy kości udowej w prawidłowym ustawieniu względem panewki. Przy niewielkiej anomalii zaleca się obserwację, gdyż może ona ustąpić samoistnie. W innych przypadkach fizjoterapeuta może zalecić:
Jeśli jednak cały proces rehabilitacyjny nie przyniósł rezultatów, albo diagnoza została postawiona późno, może być konieczne działanie chirurgiczne. W przypadku ćwiczeń rehabilitacyjnych fizjoterapeuta dobierze odpowiedni zestaw, który rodzice będą w stanie wykonać w domu. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe i metodą NDT Bobath.
Postępowanie rehabilitacyjne w dysplazji stawu biodrowego to pozycja, która szerzej omawia niniejsze zagadnienie i prezentuje wiedzę specjalistyczną lekarzy i fizjoterapeutów. Prócz szczegółowego opisu Dysplazji stawu biodrowego oraz metod diagnostycznych znajdziemy tu dokładne zalecenia fizjoterapeutyczne i przykładowe ćwiczenia, które zostały dokładnie zilustrowane. Mogą stanowić pomoc rehabilitacyjną w warunkach domowych lub służyć fizjoterapeucie jako urozmaicenie standardowego programu ćwiczeń.
Szelki Pavlika i zastosowanie poduszki Frejki (źródło: Postępowanie rehabilitacyjne w dysplazji stawu biodrowego)
Nieleczona (przeoczona) dysplazja stawu biodrowego lub leczona niezgodnie ze sztuką fizjoterapeutyczną odbija się szczególnie na dorosłym życiu pacjenta. Wieloletnie uszkadzanie chrząstki stawowej prowadzi do zmian patologicznych i przewlekłych dolegliwości bólowych. Oprócz tego dysplazja stawu biodrowego oddziałuje na mięśnie, które ulegają osłabieniu i na pozostałe stawy tj. skokowy, kolanowy i stawów kręgosłupa. Mogą wówczas nastąpić: ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym, bóle na odcinku całej kończyny dolnej i w okolicy lędźwi, utykanie oraz liczne obrzęki. Co ciekawe ból może pojawiać się i znikać w zależności od prowadzonej aktywności fizycznej.
Jak zatem powinna przebiegać rehabilitacja osób dorosłych z dysplazją stawu biodrowego? Indywidualny tok fizjoterapeutyczny określa specjalista, który na podstawie badań ocenia aktualny stan pacjenta i jego możliwości. Celem fizjoterapii jest poprawa elastyczności tkanek mięśni i przywrócenie odpowiedniego zakresu ruchu. Ponieważ dysplazja mogła dokonać uszkodzeń w innych obszarach (np. kręgosłupa lub miednicy), rehabilitacja może obejmować kompleksowo kilka patologii i skupić się na wielowątkowym powrocie do pełnej sprawności pacjenta. Warto przy tym uwzględnić ćwiczenia rozluźniająco-wzmacniające. Postępowanie rehabilitacyjne w dysplazji stawu biodrowego, Pakiet ćwiczeń 1 może się okazać pomocne w kontynuowaniu rehabilitacji w warunkach domowych, dzięki szczegółowym opisom i zilustrowaniu krok po kroku, jak należy wykonywać ćwiczenia.
Bibliografia: