Na czym polega akupunktura? Punkty na dłoni

Akupunktura to jedna z wielu metod leczenia, wywodząca się z kultury chińskiej. Choć niekiedy wzbudza kontrowersje, wielu osobom pomogła uporać się z przewlekłym bólem, napięciem mięśniowym czy ze stresem. Przed umówieniem się na sesję warto jednak poznać to zagadnienie. Na co pomaga akupunktura? Punkty na dłoni — jak je odnaleźć?

Leczniczy masaż — akupunktura jako remedium na niektóre schorzenia

Akupunktura to starożytna metoda leczenia polegająca na wprowadzaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele pacjenta. Specjalista wykonuje takie zabiegi w celu przywrócenia równowagi w organizmie i poprawy zdrowia. Jak to w ogóle możliwe? Według teorii chińskiej medycyny, choroby wynikają z zaburzeń przepływu energii chi w organizmie. Akupunktura ma natomiast na celu wprowadzenie harmonii na tej płaszczyźnie.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Na czym polega terapia punktów spustowych?

Podstawowe założenia tej terapii obejmują:

 • Punktowanie. Akupunkturzysta stosuje cienkie igły w określonych punktach na ciele, które są ściśle związane z określonymi narządami lub układami ciała.
 • Harmonizację energii. Gdy energia jest zablokowana lub nieprawidłowo przepływa, może to prowadzić do różnych schorzeń.
 • Leczenie źródła i objawów. Akupunktura jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle pleców, migreny, problemy z układem trawiennym, zaburzenia snu, a także w celu łagodzenia dolegliwości wynikających z niektórych chorób przewlekłych.
 • Holistyczne podejście. Stosowanie igieł korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta.

akupunktura punkty na dłoni

Warto wiedzieć, że akupunktura pomaga również osobom żyjącym w przewlekłym stresie. Zabiegi umożliwiają rozluźnianie mięśni, zmniejszają napięcie i ułatwiają relaks.

Uwaga: W Polsce zawód akupunkturzysty nie jest zawodem regulowanym, czyli nie ma określonych wymagań dotyczących wykształcenia wykonującego usługi lecznicze. Należy zatem upewnić się, że specjalista z zakresu akupunktury faktycznie jest świadomy swoich działań i czynów, a jego wiedza podyktowana jest zasadnymi źródłami i doświadczeniem.

Akupunktura rąk i dłoni — kiedy warto z niej skorzystać?

Akupunktura rąk może być skuteczna w łagodzeniu bólu stawów i mięśni w dłoni oraz nadgarstków, szczególnie w przypadku pacjentów cierpiących na choroby takie jak zapalenie stawów czy zespół cieśni nadgarstka. Drugie z ww. schorzeń charakteryzuje się uciskiem na nerwy, prowadzącym do dolegliwości bólowych, drętwienia i osłabienia dłoni. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka? Ćwiczenia i profilaktyka.

Na liście schorzeń, w których leczeniu przydatna okazuje się akupunktura, znajduje się również neuropatia obwodowa.

Niektóre osoby mogą skorzystać z sesji z akupunkturzystą w celu poprawy krążenia krwi w dłoniach i nadgarstkach. Dzięki regularnym wizytom zauważyć można redukcję niektórych objawów, na przykład sztywności, mrowienia czy uczucia chłodu w kończynach.

Jak przebiega masaż akupunkturowy?

Wielu z nas może zastanawiać się, jak przebiega masaż akupunkturowy. Sesja składa się zwykle z kilku etapów takich jak:

 • Konsultacja. Wizytę rozpoczyna się od rozmowy między pacjentem a terapeutą.  Specjalista wypytuje o stan zdrowia pacjenta, dolegliwości, z którymi się boryka, a także oczekiwania wobec terapii.
 • Przygotowanie. Pacjent jest proszony o rozebranie się do odpowiedniego poziomu, aby terapeuta miał swobodny dostęp do wybranych obszarów ciała.
 • Znaczenie punktów. Osoba wykonująca masaż akupunktury manualnie lub przy pomocy specjalnych narzędzi wykrywa i oznacza najważniejsze miejsca na ciele pacjenta. Jest to możliwe dzięki dokładnej diagnozie na podstawie chińskiej medycyny i wiąże się z poszczególnymi obszarami oraz narządami.
 • Masaż i nacisk. Terapeuta używa różnych technik masażu, takich jak głaskanie, ugniatanie, rozcieranie i uciskanie, aby stymulować punkty akupunkturowe dłoni i innych części ciała pacjenta. Nacisk może być lekki lub głęboki, w zależności od potrzeb i celów terapeutycznych.

Pamiętajmy, że nasze doświadczenia z sesji mogą być różne. Zdarza się, że od razu odczuwamy relaks, ciepło w ciele i rozluźnienie, lecz często towarzyszy temu chwilowy ból o różnym natężeniu, szczególnie w obszarach, które są napięte lub zablokowane. Po zakończeniu warto omówić z terapeutą swoje odczucia, a także zapytać o zalecenia dotyczące planu dalszego działania.

Akupunktura — punkty na dłoni

W zależności od tego, które punkty na ciele będziemy uciskać, osiągniemy różny skutek. Z tego powodu tak ważne jest wybranie doświadczonego specjalisty, który dopasuje miejsce nacisku do przedstawionych mu objawów. Wyróżnia się punkty:

 • Hegu (LI4), znajdujący się na grzbiecie dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Jest znany ze swojego działania przeciwbólowego i często uciskany w celu złagodzenia migreny, bólu zębów i gardła,
 • Neiguan (PC6), znajdujący się blisko nadgarstka, między mięśniami zginaczami. Ucisk w tym miejscu łagodzi nudności, wymioty, lęki i pomaga w przypadku zaburzeń pracy serca,
 • Waiguan (SJ5), znajdujący się na grzbiecie dłoni, w połowie drogi między nadgarstkiem a łokciem, na zgięciu nadgarstka. Najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu bólu barku, łokcia i nadgarstka,
 • Shenmen (HT7), znajdujący się na małym palcu dłoni, blisko nadgarstka. Specjaliści angażują ten obszar w celu zmniejszenia stresu, lęku, bezsenności i poprawy ogólnego stanu emocjonalnego,
 • Laogong (PC8), znajdujący się na wewnętrznej stronie dłoni, na wysokości palca serdecznego. Ucisk korzystnie wpływa na poprawę koncentracji i relaks.

Fizjoterapia — akupunktura jako jedna z form leczenia

Akupunktura nie jest zwykle stosowana jako jedyna metoda leczenia w przypadku różnego rodzaju schorzeń, a uznawana jest w środowisku medycznym jako uzupełnienie konkretnej drogi fizjoterapeutycznej lub farmakologicznej. Aby terapia była maksymalnie skuteczna, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i jego chorób współistniejących, warto wdrożyć również flossing, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów: Flossing — terapia z użyciem elastycznej gumy. 

W zaawansowanych przypadkach chorobowych nie należy zapominać o zabiegach chirurgicznych – mimo że pacjenci wolą niejednokrotnie wypróbować alternatywne metody leczenia, być może ingerencja chirurga będzie konieczna i zasadna, by pozostałe metody fizjoterapeutyczne przyniosły faktyczne rezultaty. 

Obecnie w przestrzeni medialnej i internetowej można odnaleźć bardzo wiele informacji dotyczących akupunktury, jednak zasadne jest odpowiednie filtrowanie tych wiadomości i poszukiwanie treści wśród renomowanych opracowań.

"Akupunktura ręki w terapii” to minibook zawierający najważniejsze informacje z zakresu akupunktury. Wskazuje uwagę na proces diagnozy i przeprowadzania zabiegów, co może być przydatnym uzupełnieniem wiedzy dla specjalistów i wprowadzeniem do świata akupunktury dla pacjentów. Produkt ten pomoże rozpoznać każdy punkt akupunkturowy dłoni, a także wskaże, jak bezpiecznie przeprowadzić zabieg nakłuwania.

Bibliografia: 

 1. Czy akupunktura jest skuteczna w leczeniu uderzeń gorąca? Piotr Woźniak, Paweł Ziółkowski, Tomasz Stetkiewicz, Agnieszka Pięta-Dolińska, Przemysław Oszukowski. 
 2. Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej, Tsolmonpurev Badarchin, Khandaa Galsan.
 3. Akupunktura, Maciej Borzęcki.
 4. Akupunktura i życie prof. Enkhjargal Dovchin.
 5. Zastosowanie akupunktury (punkty Hua Tuo Jia Ji) w leczeniu bólów dolnego odcinka kręgosłupa, Piotr Burek.