Flossing – terapia z użyciem elastycznej gumy

Flossing to innowacyjna technika terapeutyczna, ciesząca się rosnącą popularnością w dziedzinie fizjoterapii. Wykorzystuje ona elastyczną gumę do wykonywania różnorodnych ćwiczeń i manipulacji, mających na celu poprawę zdrowia i funkcjonowania ciała. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej metodzie terapeutycznej, korzyściom płynącym z jej stosowania, a także wskażemy ćwiczenia uwzględniane w planie leczenia.

Flossing – co to właściwie jest?

Flossing to terapia fizjoterapeutyczna, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną elastyczną gumę, nazywaną również bandą flossingową. Narzędzie to należy wprowadzać do aktywności fizycznej, masażu, a nawet manipulacji tkanek miękkich w celu złagodzenia bólu, poprawy zakresu ruchu czy przyspieszenia procesu gojenia. Podczas flossingu gumę naciąga się wokół danego obszaru ciała, aby w dalszej kolejności wykonywać kontrolowane ruchy. Takie działania mają wspomóc postępowanie pozytywnych zmian w strukturach tkanek i stymulować ich regenerację.

Aby jednak flossing nie przyniósł efektu odwrotnego od zamierzonego, w pierwszej kolejności należy zadbać o dokładną diagnostykę problemu. Warto udać się do ortopedy lub innego specjalisty, w zależności od występującego problemu, wykonać podstawowe badania, jak i – w razie potrzeby – USG, tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny. W przypadku dolegliwości związanych z narządem ruchu, przydatne często okazuje się funkcjonalne USG. Z bliska przyglądaliśmy się temu zagadnieniu w poprzednim artykule: „Na czym polega USG narządu ruchu?”.

Flossing – fizjoterapia z taśmami i jej korzyści

Przeprowadzony pod okiem wykwalifikowanego specjalisty flossing przynosi wiele korzyści dla zdrowia pacjenta, a także poprawia jego jakość życia. Ćwiczenia mogą pomóc na przykład w redukcji bólu poprzez zwiększenie krążenia krwi i uwalnianie napięcia mięśniowego. Stymulacja tkanek miękkich z wykorzystaniem gumy niweluje nieprzyjemne dolegliwości wynikające z różnego rodzaju urazów oraz schorzeń, a co za tym idzie – umożliwia powrót do normalnej aktywności fizycznej. 

Flossing wspomaga również proces gojenia się tkanek poprzez dostarczanie składników odżywczych do zmienionych wskutek urazu obszarów. Ponadto jednym z długoterminowych efektów jest poprawa propriocepcji dzięki stymulacji właściwych receptorów i zwiększenie świadomości ciała. 

Flossing – gdzie znajduje zastosowanie?

W związku z mnogością korzyści płynących ze stosowania flossingu, tę metodę cenią fizjoterapeuci specjalizujący się w różnych technikach leczenia urazów, schorzeń i stanów pooperacyjnych. W przypadku terapii sportowej ćwiczenia z użyciem gum przyśpieszają proces rehabilitacji, redukują ból oraz niwelują obrzęki.

Ponadto flossing znajduje zastosowanie również w terapii przewlekłego bólu, przynosząc ulgę poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego, na przykład w obrębie kręgosłupa oraz szyi i poprawę krążenia krwi w tym obszarze. Trening z taśmą stanowi zatem doskonałe uzupełnienie leczenia problemów reumatologicznych, polepszając funkcję ruchową u osób cierpiących na zapalenie stawów czy artretyzm.

Flossing — staw kolanowy i jego urazy

Jeśli doznaliśmy urazu kolana, na przykład podczas uprawiania sportu, możemy zdecydować się na włączenie do leczenia flossingu. Proces treningowy obejmuje zakładanie elastycznej gumy flossingowej wokół stawu kolanowego, a następnie wykonywanie kontrolowanych ruchów (zarówno zgięć, jak i wyprostów). Ta manipulacja stymuluje tkanki miękkie w okolicy stawu kolanowego, rozluźnia napięte mięśnie i ścięgna, a także wyraźnie zmniejsza ból.

Flossing, jako nowoczesna metoda, może doskonale sprawdzić się jako wsparcie fizjoterapii i rehabilitacji po kontuzji narciarskiej. Aby dowiedzieć się więcej, warto przeanalizować artykuł: „Kontuzje narciarskie — postępowanie i rehabilitacja”, dostępny na naszej stronie.

Przeciwwskazania do wykonywania flossingu

Mimo iż flossing przynosi wiele korzyści i uznawany jest za metodę bezpieczną, w niektórych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń z wykorzystaniem gumy są:

  • Infekcje i stany zapalne. Jeśli obszar, na którym planuje się przeprowadzić flossing, jest zainfekowany lub występuje tam stan zapalny, należy unikać treningów z gumami, ponieważ mogą one zwiększać przepływ krwi, powodując tym samym pogorszenie dolegliwości i rozprzestrzenienie się zakażenia.
  • Czynniki ryzyka zakrzepicy. Osoby narażone na wystąpienie zakrzepicy żył głębokich, zakrzepowego zapalenie żył lub z zaburzeniami krzepnięcia, powinny unikać flossingu. Manipulacja tkanek za pomocą gumy flossingowej może w takich przypadkach dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia życia.
  • Świeże urazy. Definitywnym przeciwwskazaniem są niedawne złamania, skręcenia czy naciągnięcia mięśni. W takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze ustabilizowanie kończyny i odbycie odpowiedniego okresu rekonwalescencji przed rozpoczęciem treningów.
  • Nadwrażliwość lub alergie na materiały gumowe. Pacjenci uczuleni powinni unikać kontaktu z gumą flossingową lub poszukać alternatywnych technik terapeutycznych.
  • Niedawne zabiegi chirurgiczne. Jeśli przechodziliśmy niedawno operację i planujemy w tej okolicy stosować flossing, powinniśmy wstrzymać się do czasu pełnego gojenia ran i otrzymania zgody od lekarza prowadzącego.

flossing

W przypadku rehabilitacji poszpitalnej świetnym rozwiązaniem oprócz flossingu okazują się też ćwiczenia w wodzie. Te nietypowe treningi przeznaczone są zarówno dla osób młodych, jak i w wieku dojrzałym zmagających się z różnymi schorzeniami. Więcej na ten temat dowiemy się z artykułu: „Na czym polega rehabilitacja w wodzie?”.

Wszelkie wątpliwości oraz obawy związane z wdrożeniem opisywanej techniki zawsze warto skonsultować z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca i układu krążenia, a także z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym, również muszą omówić z lekarzem potencjalne ryzyko związane z flossingiem. 

Mimo że ta metoda fizjoterapii jest popularna, należy szczególnie zapoznać się z umiejętnościami specjalisty, pod którego opiekę mamy trafić. Zbyt powierzchowna wiedza na temat niektórych dziedzin medycyny lub brak ciągłego uzupełniania wiedzy sprawia, że fizjoterapeuta może przyczynić się do miernych czy wybiórczych efektów, a w najgorszym razie zaszkodzić. Aby uniknąć takich scenariuszy, udajmy się do osób, które dbają o swoje zaplecze umiejętności i solidnej wiedzy.