W przypadku wielu chorób (w tym osteoporozy) nie ma możliwości wyleczenia pacjenta, a ich skutki są niemożliwe do cofnięcia. Nie oznacza to jednak, że należy poddać się chorobie. Leczenie, prawidłowe nawyki i zmiana stylu życia mogą znacząco zahamować rozwój choroby. Rehabilitacja przy osteoporozie znacząco poprawia komfort życia pacjenta i powstrzymuje proces degradacji kości.
Osteoporoza atakuje układ kostny, zmniejszając gęstość mineralną kości i zaburzając ich strukturę. Z tego powodu szkielet podatny jest na urazy, a najdrobniejszy wypadek czy potknięcie mogą skutkować licznymi złamaniami. Szczególnie narażone są kości przedramienia oraz kręgosłup, jednak w zależności od nasilenia choroby, do łamliwości kości może dochodzić w innych lokalizacjach.
Wyróżnia się dwie postacie chorobowe: pierwotną i wtórną. Osteoporoza pierwotna to stan wynikający ze starzenia się układu szkieletowego, a więc występuje u osób starszych i u kobiet po menopauzie. Mimo że osteoporoza pierwotna jest następstwem „zużywania się” organizmu, stan pacjenta pogarsza palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta uboga w minerały i witaminy oraz nadmierne spożywanie alkoholu.
Osteoporoza wtórna atakuje bez względu na wiek pacjenta i jest następstwem chorób współistniejących lub efektem terapii farmakologicznych. Osoby narażone na zachorowanie na osteoporozę wtórną to pacjenci zmagający się z przedwczesną menopauzą, cukrzycą, chorobami reumatoidalnymi, zaburzeniami hormonalnymi i stale przyjmujący leki przeciwepileptyczne lub heparynę.
Osoby będące w grupie ryzyka zachorowalności na osteoporozę powinny poddawać się regularnym badaniom kontrolnym, które mogą wykryć wczesną fazę choroby, dzięki czemu odpowiednia profilaktyka i działania zapobiegawcze, zniwelują postęp choroby. W przypadku zdiagnozowanej osteoporozy niezwykle ważne jest przystąpienie do leczenia farmakologicznego, suplementacji i rehabilitacji.
Nie bez przyczyny mówi się, że najlepsze leczenie to niedopuszczenie do leczenia, czyli profilaktyczne działanie. W przypadku osteoporozy profilaktyka uwzględnia:
Jeśli jednak u pacjenta stwierdzono postęp choroby, należy przeciwdziałać jej rozwojowi. Pomoże w tym rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Kinezyterapia jest czołowym elementem leczenia rehabilitacyjnego w przypadku osteoporozy. Fizjoterapeuta dobierze indywidualny plan i zestaw ćwiczeń dla pacjenta, uwzględniając jego rodzaj choroby, poziom rozwoju, przyczynę oraz pozostałe czynniki zdrowotne. Dzięki temu plan leczenia rehabilitacyjnego będzie skuteczny i efektywny.
Ćwiczenia i aktywności pobudzające układ ruchowy wpływają stymulująco na cały proces kościotwórczy, jednak ważne jest prawidłowe dobranie intensywności i obciążenia planu zajęciowego. W kinezyterapii wykorzystuje się:
Treningi fizjoterapeutyczne powinny w swoim harmonogramie uwzględniać rozgrzewkę, rozciąganie, wzmacnianie mięśni i kości oraz ćwiczenia rozluźniające.
Ponadto rehabilitacja osteoporozy wykorzystuje zabiegi fizykalne, do których należą:
Oprócz tego rehabilitacja powinna obejmować masaże, kąpiele siarczkowe i zabiegi borowinowe, które łagodzą ogniska zapalne, sprzyjają regeneracji mięśni i pobudzają układ nerwowy do prawidłowych reakcji. Podczas rehabilitacji istotne jest także samo nastawienie pacjenta i jego motywacja do działania. Często podczas chorób przewlekłych i trwałych, pacjenci czują intensywne zniechęcenie. Świadomość, że rehabilitacja nie pomoże w ich wyleczeniu, sprawia, że nie widzą zasadności żadnej rehabilitacji. Pomoc psychologiczna czy terapia grupowa mająca na celu polepszenia stanu emocjonalnego wpłynie na całokształt fizjoterapii. Rehabilitant powinien oceniać nie tylko stan fizyczny pacjenta i historię jego chorób, lecz także samopoczucie psychiczne od którego zależy zaangażowanie i przykładanie się do fizjoterapii.
Dodatkowe informacje na temat rehabilitacji, możliwych kierunków działań i zestawy konkretnych ćwiczeń, które mogą zasilić wiedzę rehabilitanta oraz pacjenta zawierają dwie specjalistyczne pozycje: Rehabilitacja w osteoporozie i Rehabilitacja w osteoporozie pakiet ćwiczeń. W łatwy i przystępny sposób rozwijają temat osteoporozy, uwzględniając najnowsze dane statystyczne i analizy badań naukowych.
Przykładowe ćwiczenia z ćwiczeniobooka Rehabilitacja w osteoporozie:
Bibliografia: