Rehabilitacja i fizjoterapia — ból głowy i migrena

Migrena i napięcie w okolicach karku mogą utrudniać funkcjonowanie, a nawet uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności. Choć nasilenie objawów różni się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, zawsze warto sięgnąć po pomoc. Czy skuteczna może okazać się fizjoterapia? Ból głowy a terapia manualna — wyjaśniamy!

Ból głowy — powszechna i męcząca dolegliwość

Ból głowy sam w sobie zazwyczaj nie zagraża życiu. W większości przypadków spowodowany jest napięciem mięśniowym, zmęczeniem, stresem, niedoborem snu lub wywołany przez czynniki środowiskowe. Pamiętajmy jednak, że dolegliwości w obrębie czaszki i karku mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, również te wymagające natychmiastowej uwagi medycznej. Zagrażać zdrowiu lub życiu może ból:

 • nagły, gwałtowny, pojawiający się bez określonej przyczyny,
 • po wypadkach, urazach, uderzeniach w głowę,
 • któremu towarzyszą inne objawy neurologiczne,
 • który pojawił się po czasie spędzonym na słońcu w upale.

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy charakteryzuje umiarkowane natężenie. Ta dolegliwość jest zwykle opisywana jako ściskanie wokół głowy i obejmuje obszar skroni, czoła, karku oraz mięśni szyi. Może trwać od kilku godzin do kilku dni, jednak w przypadku ciągłego narażenia na stres często przyjmuje charakter przewlekły.

Osoby z napięciowym bólem głowy doświadczają sztywności w okolicy mięśni szyi, barków i pleców. Przypadłości tej zazwyczaj nie towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt ani inne objawy neurologiczne charakterystyczne dla migreny. Ponadto stres, lęk i intensywne emocje nasilają ból, natomiast wysiłek fizyczny, chodzenie po schodach czy wykonywanie codziennych obowiązków nie powoduje zmian w natężeniu.

Jeśli odczuwamy przeciążenie i sztywność w okolicy kręgosłupa szyjnego czy karku, mogą nie wystarczyć ćwiczenia rozciągające. W jednym z naszych poprzednich artykułów pt. “Na czym polega terapia punktów spustowych?” wyjaśniamy, jak zredukować dolegliwości poprzez masaż wybranych punktów generujących ogniska bólowe w ciele.

Migrena z aurą lub bez jako przyczyna bólu głowy

Aura migrenowa obejmuje wiele objawów neurologicznych w tym m.in. zaburzenia widzenia (migotanie, plamki, zamglenie widzenia), trudności w mówieniu, drętwienie lub mrowienie w obrębie twarzy i kończyn, a także zaburzenia koordynacji. 

Sam ból głowy jest natomiast silny (czasem osiąga natężenie uniemożliwiające poruszanie się), pulsujący i zwykle jednostronny. Może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. Ponadto pacjenci uskarżają się na nudności oraz wymioty i doświadczają nadwrażliwości zmysłowych — na światło (fotofobia), dźwięki (fonofobia) i zapachy.

Migreny kręgopochodne

Migreny kręgopochodne, znane również jako migreny szyjne lub o podłożu kręgosłupowym, mają swoje podłoże w dysfunkcjach kręgosłupa szyjnego. Napady bólu mogą zatem pojawiać się podczas siedzenia w nieodpowiedniej pozycji, poruszania głową, odwracania się czy prowadzenia samochodu. Niekiedy są również następstwem wcześniej wykonywanych aktywności i związanymi z nimi urazami np. kontuzje narciarskie lub sportowe. 

Aby dowiedzieć się więcej i znaleźć metody radzenia sobie z tą dolegliwością, warto zapoznać się z pakietem ćwiczeń „Migreny kręgopochodne”. Te przydatne ćwiczenia w wersji elektronicznej zostały opracowane przez specjalistów i mogą posłużyć jako wsparcie fizjoterapeutyczne, edukacyjne lub informacyjne. Ta wielowątkowość sprawia, że rehabilitanci, pacjenci i ich rodziny, a także studenci mogą uzupełnić swoją wiedzę w bardzo praktyczny sposób. Każdy arkusz ćwiczeń jest poprzedzony dokładnym opisem oraz ilustracją jak wykonać poszczególne ruchy, co ułatwia kontynuację zaleceń fizjoterapeuty w warunkach domowych. 

Napięciowe bóle głowy i migrena — fizjoterapia jako wsparcie leczenia

Fizjoterapeuci specjalizujący się w terapii manualnej wykorzystują masaż tkanek miękkich, manipulacje stawowe i rozciąganie w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, poprawy ruchomości stawów oraz zmniejszenia bólu głowy. Pomocne mogą okazać się:

 • treningi postawy,
 • ćwiczenia stabilizacji szyi,
 • techniki relaksacyjne,
 • terapia manualna czaszkowo—szyjna.

Terapia manualna — bóle głowy

Terapia manualna w bólach głowy to doskonała metoda obniżająca napięcie mięśniowe i redukująca ból. Fizjoterapeuci wykorzystują specjalistyczne, bezpieczne techniki masażu, przede wszystkim głaskanie, uciskanie, rozcieranie czy ugniatanie, w celu rozluźnienia napiętych mięśni szyi, ramion, pleców i skóry głowy.

W ramach terapii przeprowadzane są również delikatne manipulacje stawowe kręgosłupa szyjnego. Takie działania lecznicze powinni wykonywać jednak tylko i wyłącznie wykwalifikowani rehabilitanci po dopasowaniu programu ćwiczeń do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Nie zapominajmy również o mobilizacjach. Są to techniki, w których fizjoterapeuta delikatnie manipuluje stawami, by poprawić ich ruchomość i zmniejszyć napięcie. Rozwiązanie to dotyczy kręgosłupa szyjnego, barków, żuchwy i innych stawów, bezpośrednio lub pośrednio związanych z bólem głowy.

Aby jednak wdrożyć odpowiednie leczenie, należy zacząć od szczegółowej diagnostyki. Jak ją przeprowadzić? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Marian Majchrzycki w filmie „Terapia manualna w bólach głowy”. Prezentuje również wybrane ćwiczenia i postępowanie fizjoterapeutyczne dla danego przypadku, co korzystnie wpłynie na przyswajanie informacji i wiedzy przez pacjenta, rehabilitanta i studentów kierunków fizjoterapeutycznych.

Migrena a fizjoterapia

Fizjoterapia na migrenę to bezsprzecznie jedno z lepszych rozwiązań terapeutycznych. Poniżej znajdziemy kilka  przykładów ćwiczeń stanowiących wsparcie w terapii. Kluczem mogą okazać się na przykład ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi, m.in.:

 • delikatne zgięcia głowy na boki w pozycji siedzącej na krześle z wyprostowanymi plecami. Ustawiwszy się właściwie, wystarczy powoli pochylać głowę na boki, próbując dotknąć uchem ramienia,
 • rozluźnianie mięśni szyi. Powoli obracamy głową, zataczając koła i próbując dotknąć nią obojczyka.

W niektórych przypadkach zastosowanie znajdują również treningi wzmacniające mięśnie, które obejmują:

 • ćwiczenie izometryczne „tak” i „nie”. By je wykonać, należy zająć pozycję siedzącą, a następnie, stawiając lekki opór ręką, kiwać głową na „tak” lub „nie”,
 • ćwiczenia na szyję i kark. Leżąc na plecach z nogami ugiętymi, powinniśmy powoli unieść głowę i w miarę możliwości przyciągnąć brodę do klatki piersiowej. Trening ten można odwrócić, dopasowując go do własnych potrzeb, i — zamiast na plecach — ułożyć się na brzuchu oraz podnosić głowę ku plecom.

Choć niektóre ćwiczenia fizjoterapeutyczne możemy wykonywać w domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli zmagamy się z przeciążeniami oraz napięciowym bólem głowy, treningi pomocne w migrenie mogą nasilać dolegliwości (i odwrotnie!).

Bibliografia: 

 1. Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Katarzyna Stopińska, Izabela Domitrz. 
 2. NAPIĘCIOWE (MIGRENOWE) BÓLE GŁOWY – CZY FIZJOTERAPIA MOŻE POMÓC?, Magdalena Mikos.
 3. Wpływ terapii manualnej na zmniejszanie bólu i polepszanie jakości życia u chorych w wybranych jednostkach chorobowych, Wojciech Kobza. 
 4. Związek między bólem głowy a zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi na podstawie piśmiennictwa, Karolina Anna Ambroziak-Kudła, Jolanta Kostrzewa-Janicka.
 5. Bóle głowy pochodzenia szyjnego – wybrane techniki wg metody Briana Mulligana, Kajetan Konecki, Bartosz Kochański, Walery Zukow, Wojciech Hagner.
 6. Fizjoterapia w leczeniu bólów głowy, Paulina Gawron, Paulina Sobczak. 
 7. Migrena oczami fizjoterapeuty i osteopaty. Jak pozbyć się migreny w gabinecie fizjoterapeutycznym?
 8. Napięciowe bóle głowy i migreny - co można zdziałać dzięki fizjoterapii?
 9. Migrena — rozpoznanie i leczenie, Hanna Wójcik-Drączkowska, Małgorzata Bilińska, Walenty Nyka.