Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przede wszystkim ukierunkowana z myślą o kobietach. Liczne gabinety fizjoterapeutyczne, a także ginekologiczne oferują działania rehabilitacyjne z zakresu uroginekologii, która stale się rozwija i polepsza jakość życia pacjentek. Na czym polega i w jakich przypadkach jest zasadna?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w III EDYCJI PHYSIO EXPERT SUMMIT 2024. KONFERENCJI PREKURSORÓW REHABILITACJI!

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest? 

Zacznijmy od podstaw, czyli dokładnego poznania definicji i zasadności fizjoterapii uroginekologicznej. U jej genezy leży współpraca fizjoterapeuty i ginekologa, którzy przeprowadzając dokładny wywiad i badania, analizują oraz opracowują tok całościowy terapii, która ma poprawić jakość życia pacjentki lub przygotować ją do zmian, jakie zajdą w jej ciele w wyniku ciąży/operacji. 

Podczas ćwiczeń i toku rehabilitacyjnego szczególny nacisk kładzie się na poszerzenie świadomości pacjentki na temat własnego ciała, potrzeb, ograniczeń. Ćwiczenia obejmują wzmocnienie i rozluźnienie mięśni dna miednicy, jednak indywidualny plan fizjoterapii dostosowany do pacjentki, umożliwia szeroki zakres korzyści – nie tylko związany ze zwalczanymi dolegliwościami.

Uroginekologia – fizjoterapia dla wybranych?

Warto zdawać sobie sprawę, kiedy uroginekologia może być szczególnie przydatna w naszym życiu. Działania fizjoterapeutyczne zaleca się kobietom:

 1. Planującym ciąże. Przygotowanie się do porodu jest bardzo ważnym aspektem nadciągającego macierzyństwa. Nie tylko korzystnie wpływa w aspekcie psychiczno-emocjonalnym, lecz także pozwoli na szybsze „dojście do siebie” po porodzie, zmniejsza ryzyko komplikacji w czasie porodu i ułatwi sprawną współpracę między rodzącą a lekarzem. 
 2. W ciąży i po porodzie. Okres ciąży ani tuż po nie wyklucza działań fizjoterapeutycznych. Oczywiście wykonywane ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, ale specjalista pomoże dobrać odpowiednią partię ruchów, które usprawnią mięśnie, pomogą pacjentce powrócić do szybkiej sprawności sprzed porodu. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czy fizjoterapia po porodzie jest bezpieczna?
 3. W okresie menopauzy. Liczne objawy klimakterium może złagodzić celowa fizjoterapia uroginekologiczna, a także poprawić jakość codziennego życia. 
 4. W starszym wieku. Niestety wraz z wiekiem mechanizmy w naszym organizmie zaczynają zawodzić, jednak dzięki fizjoterapii można na dłużej zachować jego sprawność. 
 5. Zmagającymi się z chorobami układu moczowo-płciowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna – nietrzymanie moczu i co jeszcze?

Oczywiście nietrzymanie moczu nie jest jedynym objawem, jaki powinien skłonić pacjentkę do konsultacji ze specjalistą. Alarmujące są także:

 • bóle kręgosłupa i lędźwi nieznanego pochodzenia,
 • bolesne miesiączkowanie, 
 • bolesne współżycie – w tym trudność z osiągnięciem orgazmu lub spadek libido,
 • nieprawidłowo lub brzydko gojąca się rana po cesarskim cięciu, 
 • rozejście spojenia łonowego, 
 • obniżenie narządów rodnych.

Pacjentki cierpiące na endometriozę także powinny zgłosić się do specjalisty w celu rozpoczęcia działań fizjoterapeutycznych. Ze względu na postępowanie i różne nasilenie choroby, która na ten moment nie jest możliwa do pełnego wyleczenia, istotne jest włączenie codziennych ćwiczeń do życia pacjentki. Więcej na temat endometriozy i jej charakterystyki opisano w artykule: Endometrioza – fizjoterapia i rehabilitacja.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wiele pacjentek z powodu stresu i obaw, unika konsultacji. Specjaliści z dziedziny uroginekologicznej zdają sobie sprawę, że komfort pacjentki jest priorytetowy i dokładają starań, aby mogła się w pełni poczuć swobodnie. Przeprowadzają dokładny wywiad, który pomaga ustalić podłoże problemów. Następnie analizuje stan powłok brzusznych i miednicy poprzez badanie manualne, a także (za zgodą pacjentki) badanie przezpochwowe (lub przezodbytnicze), aby ocenić stan mięśni dna miednicy. 

Oprócz tego specjalista oceni stan toru oddechowego, postawy ciała, a także sprawdzi funkcjonowanie układu ruchu. Niekiedy w celu lepszej diagnozy może zlecić dodatkowe badania (m.in. USG), które będą dopełnieniem całościowej analizy. Na podstawie zebranych informacji opracuje plan fizjoterapii, a w późniejszych etapach będzie kontrolował postępy. Jeśli te będą nikłe, może uwzględnić nowy lub zmodyfikowany zasób ćwiczeń.

Urofizjoterapia i przeciwwskazania 

Jak każda metoda rehabilitacyjna, urofizjoterapia także może być przeciwwskazana dla poszczególnych pacjentek. Nie powinny z niej korzystać kobiety zmagające się z hemoroidami, które w ostatnim czasie bardzo straciły na wadze mimo normalnego poziomu żywienia, cierpią na skazę krwotoczną i mają problem z nadciśnieniem w ostatnim trymestrze ciąży.

Fizjoterapia uroginekologiczna – ćwiczenia 

W zależności od objawów czy potrzeb pacjentki fizjoterapia uroginekologiczna może różnić się od siebie. W dużej mierze jednak stosowane są masaże, taping, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie kegla. 

Masaże mają na celu rozluźnienie i polepszenie przepływu krwi, mogą też łagodzić dolegliwości bólowe – szczególnie po ciężkim porodzie lub po cesarskim cięciu. W przypadku, gdy pacjentka przygotowuje się dopiero do porodu, masaże mogą poprawić elastyczność mięśni, co ułatwi ich pracę podczas akcji porodowej. 

Ćwiczenia z ciężarkami, a także oddechowe torem brzusznym usprawnią organizm i zwiększą jego wytrzymałość. Ponadto ćwiczenia oddechowe wspierają szybką rekonwalescencję po przebytych operacjach uroginekologicznych (w tym CC). W jaki sposób oddziałują na organizm i jakie elementy mogą być uwzględnione w planie rehabilitacyjnym? Niektóre z nich omówiliśmy w poprzednim artykule: Na czym polega rehabilitacja oddechowa? Dobrym sposobem na holistyczne połączenie wszystkich ćwiczeń i metod są zajęcia w wodzie, które ułatwiają kontrolę oddechową i mięśni, a także ułatwiają pacjentce panowanie nad własnym ciałem.  

Należy pamiętać, że niezwykle ważna jest regularność i stopniowanie poziomu trudności wykonywanych ćwiczeń. Pacjentka powinna zaopatrzyć się w wygodny strój do treningu i mieć pełną swobodę w obecności fizjoterapeuty. Istotne jest zatem dobranie odpowiedniej osoby, która nie tylko ma doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, lecz także podejście do pacjentki, którą regularnie trzeba dopingować i umiejętnie mobilizować, aby osiągnąć cel. Niektóre dolegliwości czy objawy ustąpią lub będą zniwelowane do najbardziej możliwego stanu po dłuższym czasie i intensywnej rehabilitacji, a to może zniechęcać pacjentkę, która nie dostrzega poprawy. 

Ponadto zakres ćwiczeń rehabilitacyjnych powinien być kontynuowany poza ośrodkiem fizjoterapeutycznym – w domu – dla utrwalenia i przyspieszenia efektów. W tym celu fizjoterapeuta może przygotować drugi, bardziej uproszczony plan domowych ćwiczeń, które pacjentka będzie mogła wykonać prawidłowo i bezpiecznie (szczególnie w okresie ciąży). Ze względu na stały rozwój uroginekologii, specjaliści powinni w dalszym ciągu poszerzać swoją wiedzę i informacje, które pomogą im być na bieżąco aktualizować metody działania i prowadzenia zajęć. 

Fizjoterapia kobiet w dysfunkcjach mięśni dna miednicy i nietrzymaniu moczu to pokaźny zakres materiałów multimedialnych, przygotowany przez specjalistę, Katarzynę Marciniak. Zawiera opis i instruktaż ćwiczeń wzmacniających siłę miednicy, a także informacje na temat schorzeń i dolegliwości, które wymagają powyższych działań. Całość jest bardzo przystępna i jasna, co pozwala na korzystanie z prezentowanych materiałów zarówno przez studentów kierunków fizjoterapeutycznych/rehabilitacyjnych, licencjonowanych terapeutów jak i pacjentki, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat trapiących ich dolegliwość lub ćwiczyć bezpiecznie i prawidłowo w zaciszu domowym. 

Specjalista, prezentując dodatkowe materiały, powinien przestrzec pacjentki przed poszukiwaniem wiedzy i przykładowych ćwiczeń z nieautoryzowanych źródeł internetowych, które nie zawsze są bazą rzetelnych informacji i mogą nie tylko nie poprawić ich stanu, lecz także go pogorszyć (szczególnie dotyczy to pacjentek w ciąży i podczas połogu, które na licznych forach internetowych mogą natknąć się na błędne porady i wskazówki). 

Bibliografia:

 1. Fizjoterapia w dolegliwościach okresu połogu, Słomko Witold, Zamojska Pola, Dzierżanowski Maciej.
 2. Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, Żanna Fiodorenko-Dumas, Małgorzata Paprocka-Borowicz.
 3. Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych Znaczenie  fizjoterapii, Dr n. med. Paweł Szymanowski, Mgr Anna Wójcik, Dr Wioletta Katarzyna Szepieniec, Prof. Marcin Jóźwik.
 4. Fakty i mity fizjoterapii uroginekologicznej - Centrum Medyczne Żelazna.
 5. Fizjoterapia uroginekologiczna – w czym pomaga i kiedy skorzystać? Szpital Ujastek. 
 6. Fizjoterapia uroginekologiczna bez tajemnic, Karol Piotrowski. 
 7. Fizjoterapia u kobiet po operacji usunięcia macicy z nieprawidłową czynnością dolnych dróg moczowych, Natalia Smolarek. 
 8. Choroby uroginekologiczne – poważny problem społeczny, "Państwo i Społeczeństwo" 2017, nr 4