Polineuropatia – rehabilitacja i fizjoterapia

Uszkodzenie wielu nerwów niesie za sobą zespół wielu objawów. W terminologii medycznej taki stan określany jest jako polineuropatia. Rehabilitacja jest kluczowym elementem poprawy jakości życia pacjentów, a także niwelującym pogłębianie się dokuczliwych dolegliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w III EDYCJI PHYSIO EXPERT SUMMIT 2024. KONFERENCJI PREKURSORÓW REHABILITACJI!

Polineuropatia obwodowa – rehabilitacja i jej aspekty

Polineuropatia wiąże się z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Możemy wyróżnić polineuropatię o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym, lub samoistnym, gdy nie można ustalić dokładnej przyczyny dolegliwości. Warto podkreślić, że choroba zazwyczaj nie ma gwałtownego przebiegu, a rozwija się na przestrzeni lat, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiej interwencji lekarskiej i prawidłowa diagnoza. 

Aby uchronić się przed ewentualnym „przegapieniem” dolegliwości, warto zaznajomić się z dokładną przyczyną ich rozwoju.

Polineuropatia – przyczyny i pacjenci ryzyka 

Oto kilka czynników sprzyjających rozwojowi polineuropatii:

 • niedożywienie i awitaminoza, które mogą nastąpić w wyniku alkoholizmu, choroby nowotworowej,
 • choroby naczyń,
 • choroby zakaźne w tym bolerioza, dur brzuszny, błonnica, AIDS,
 • zatrucia zewnątrzpochodne – szczególnie metalami ciężkimi tj. rtęcią i ołowiem,
 • zatrucia wewnątrzpochodne w wyniku mocznicy i cukrzycy,
 • zespół Guillaina-Barrego,
 • zmiany zapalne,
 • zapalenie wielonerwowe o nieznanej genezie.

Dodatkowo warto nadmienić, że polineuropatia aż w 40% przypadków występuje u pacjentów onkologicznych w wyniku chemioterapii. Jest to niepożądana reakcja na leczenie, jednak patrząc na korzyści podjętej terapii, pacjenci i lekarze podejmują ryzyko jej wdrożenia.

Jednak rehabilitacja u pacjentów z polineuropatią nowotworową nie zawsze w pełni pokrywa się z tokiem fizjoterapii dla pochodnych typów choroby. Fizjoterapia w onkologii wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta i dopasowania jej do etapów leczenia oraz uwzględnienia przeciwwskazań przy danym nowotworze.

Fizjoterapia – polineuropatia i jej objawy  

Mimo na zróżnicowaną etnologię możemy wyróżnić zbliżone objawy czuciowe i ruchowe w wyniku polineuropatii. Należą do nich: 

 • ból,
 • zasinienie i rogowacenie skóry, 
 • zaburzenie czucia głębokiego, 
 • drętwienie kończyn, 
 • mrowienie kończyn,
 • opadanie rąk lub nóg,
 • upośledzenie czucia, 
 • osłabienie czucia kończyn – typu rękawiczki/skarpetki, które obejmuje dłonie i stopy, 
 • pęcherzyki skórne, 
 • nadmierna potliwość,
 • nadciśnienie tętnicze. 

Fizjoterapia polega na zminimalizowaniu bólu, drętwienia oraz niedowładów i zaburzeń czucia. Liczne działania rehabilitacyjne mają również zapobiegać zanikom mięśni. 

Co może wchodzić w skład kompleksowej rehabilitacji?

Rehabilitacja i polineuropatia

Planowanie rehabilitacji i ćwiczeń powinna poprzedzać dokładna diagnoza. Na jej podstawie opracowywany jest indywidualny plan leczenia. W momencie poznania przyczyny należy dążyć do jej zwalczenie tj. leczenie choroby podstawowej (np. cukrzycy), przerwanie kontaktu z toksyczną substancją oraz włączenie leków  immunosupresyjnych lub immunoglobulin w przypadku podłoża immunologicznego. 

Jeśli jednak mówimy o zapaleniach idiopatycznych, leczenie skupia się na objawach i ich zwalczaniu

Polineuropatia – fizjoterapia i wybrane metody 

Metoda NDT-Bobath – nadrzędnym celem NDT-Bobath jest edukacja pacjenta właściwej kontroli motorycznej w różnych warunkach. Do głównych zasad zaliczamy:

 1. Hamowanie nieprawidłowych odruchów i odzwyczajenie się od ruchów wspierających nieprawidłowości, które pacjent nabył przed rehabilitacją.
 2. Normalizacja napięcia mięśniowego.
 3. Dążenie do osiągnięcia pełnej kontroli postawy ciała przez pacjenta. 
 4. Dążenie do umiejętności przeniesienia nowych zdolności ruchowych na codzienne czynności. 

Należy dodać, że ta metoda jest w pełni bezpieczna i stosowana również u niemowląt. Nie jest trudna do wprowadzenia w życiu codziennym, a z jej podstawami powinni zaznajomić się też członkowie rodziny pacjenta – zwłaszcza gdy pacjent w wyniku rozwoju choroby nie jest w pełni samodzielny i musi korzystać z pomocy osób trzecich. 

PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) metoda wykorzystuje naturalne, zbliżone są do ruchów wykonywanych na co dzień. Oprócz tego wspiera torowanie ruchów od kierunków proksymalnych do dystalnych w oparciu o bodźcowanie wielozmysłowe. Stymulacja obejmuje również kontrolę wzrokową i słuchową. Metoda ma być prowadzona w atmosferze pozytywnych aspektów, wykorzystując mocne strony pacjenta i wspierać jego motywację do działania. Dzięki niej terapia przynosi najwięcej korzyści, szczególnie podczas długotrwałych zmagań fizjoterapeutycznych. Złożoność ćwiczeń czy ruchów uzależniona jest od stanu pacjenta, jego poziomu bólu i zakresu możliwych działań. W niniejszej metodzie istotne jest, aby w żadnym aspekcie rehabilitacja nie miała konsekwencji bólowych, które zniechęcą pacjenta do działań.

Terapia czucia powierzchownego. W tym przypadku najważniejsze jest dostarczanie nowych i zróżnicowanych bodźców za pomocą wałkowania i masażu piłkami z kolcami lub wałkami igłowymi. Pobudzanie sensoryki i stymulacja czucia wiąże się także z rozpoznawaniem przedmiotów o różnych kształtach i strukturze, które wcześniej umieszcza się np. w misce z ryżem lub grochem. 

Terapia czucia głębokiego ma na celu polepszenie orientacji przestrzennej i stabilizację w obrębie własnego ciała. Ćwiczenia charakteryzują się stopniowaniem trudności, przechodząc od pozycji niskich na stabilnym podłożu po bardziej dynamiczne i na niestabilnej podstawie. 

Terapia chodu. Reedukacja chodu konieczna jest w przypadku występowania paraliżu kończyn dolnych. Należy zatem wprowadzić ćwiczenia odtwarzające ruch prawidłowy m.in. z udziałem poręczy itp.  

Terapia ręki. Głównym celem jest rozwój motoryki małej i doskonalenie precyzyjności ruchów. Nie należy skupiać się wyłącznie na ruchach dłoni, a holistycznie rehabilitować również odcinek obręczy barkowej. W zależności od niedowładu ręki, fizjoterapeuta planuje działania, które normalizują napięcie mięśniowe oraz doskonalą koncentrację i kontrolę wzrokowo-ruchową.

Niekiedy, aby kompleksowo skupić się na fizjoterapii pacjenta, rehabilitant zaleca ćwiczenia w wodzie, które wielopłaszczyznowo wpływają korzystnie na stan pacjenta. Ułatwiają rozciągnie, stabilizację, swobodę ruchów i w zależności od dobrania temperatury wody, sprzyjają uśmierzaniu bólu. Na czym polega rehabilitacja w wodzie, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Terapia psychologiczna. Nie każdy pacjent jej wymaga, ale dobra kondycja psychiczna pacjenta przekłada się na jego chęci i zaangażowania podczas rehabilitacji. Osoby, które nie mają wsparcia w środowisku rodzinnym, częściej narażone są na zniechęcenie czy poddanie się po odbyciu kilku spotkań z fizjoterapeutą. Psycholog nie tylko wesprze emocjonalnie pacjenta, ale może ćwiczyć z nim metody wyciszenia, które nauczą go cierpliwości i dążenia do celu, który jest w zasięgu ręki dzięki wytrwałym ćwiczeniom. 

Nie należy przy tym zapominać o zabiegach fizykalnych. 

Krioterapia skutecznie może łagodzić ból, obrzęki i stany zapalne, podobnie jak wykorzystanie ultradźwięków, pola magnetycznego, promieniowania laserowego. 

Jeśli jednak chodzi o zabiegi fizykalne, konieczne tu jest doświadczenie i elastyczne podejście ze strony terapeuty. U wielu pacjentów niewskazane jest stosowanie zabiegów o podłożu termicznym ze względu na zaburzenia czucia i sensoryki, co może prowadzić do odwrotnych rezultatów podczas terapii. Jednak nie są one całkowicie wykluczone w niektórych (zasadnych) przypadkach.

Postępowanie rehabilitacyjne w polineuropatii. Pakiet ćwiczeń nr 1 to pozycja stworzona przez specjalistów, którzy przygotowali zestaw aż 50 ćwiczeń, które można wykorzystać podczas rehabilitacji. Ponieważ każde z nich zostało dokładnie opisane i zilustrowane, pacjent może je wykorzystać do kontynuowania terapii głównej w środowisku domowym. Fizjoterapeuta natomiast ma zagwarantowane znaczne urozmaicenie swoich zajęć i pewność ich skutecznego przebiegu. Istotne jest jednak dokładne zapoznanie się z publikacją i wyselekcjonowanie ćwiczeń, adekwatnych do stanu danego pacjenta.  

Bibliografia: 

 1. Fizjoterapia pacjentów z polineuropatią, Anna Kowalczyk.
 2. Wybrane metody fizjoterapii w przebiegu polineuropatii wywołanej chemioterapią - Rehabilitacja w praktyce.
 3. Zespół Guillaina–Barrégo – najczęstsza, ale trudna do rozpoznania polineuropatia nabyta, Majka Jaszczura, Małgorzata Morawiecka-Pietrzak, Łukasz Woźny, Bartosz Adamczyk.
 4. Zespół Guillain-Barré, czyli o chorobie będącej wyzwaniem dla lekarzy różnych specjalności, Natalia Musiał, Agnieszka Jankowicz-Szymańska, Jacek A. Pietrzyk.
 5. Przewlekła zapalna polineuropatia demielinizacyjna i jej odmiany, Hanna Drac. 
 6. Ostra zapalna polineuropatia demielinizacyjna i aksonalna — zespół Guillaina-Barrégo, Hanna Drac.
 7. Zastosowanie skojarzonej terapii TENS i kwasu α-liponowego w leczeniu polineuropatii cukrzycowej kończyn dolnych, Agnieszka Maruszewska, Tomasz Saran, Anna Tochman-Gawda, Justyna Jaworska, Piotr Paprzycki, Piotr Dziemidok.