Poród przez cesarskie cięcie nie należy do rzadkości. Kobiety decydują się na niego z różnych powodów, jednak zdarza się, że nie mają innego wyjścia. Po operacji należy jak najszybciej wprowadzić wszystkie najważniejsze kroki, aby bezpiecznie zagoić ranę i powrócić do pełnej sprawności. Jak przebiega mobilizacja blizny po cesarskim cięciu? Instrukcja nie musi być tak skomplikowana, jak się wydaje, a powrót do pełnej aktywności nie musi być wydłużony w czasie.
Czas gojenia się rany po cięciu cesarskim różni się w zależności od stanu zdrowia kobiety. Zwykle jednak proces ten trwa maksymalnie do kilku miesięcy. W ciągu pierwszych dni zazwyczaj wskazane jest przebywanie w szpitalu pod opieką personelu medycznego. W tym okresie pacjentka jest monitorowana oraz otrzymuje leki przeciwbólowe redukujące dolegliwości.
Po wyjściu ze szpitala należy ograniczać aktywność fizyczną i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ciało zdrowej mamy regeneruje się szybko, dlatego już po upływie dwóch tygodni warto powoli wracać do codziennych aktywności. Nie zapominajmy o ostrożnym obchodzeniu się z raną, regularnej dezynfekcji, zachowaniu higieny, unikaniu nadmiernego wysiłku i noszeniu luźnych, wygodnych ubrań.
Cięcie cesarskie nie musi nieść ze sobą poważnych konsekwencji, ale zdarza się, iż wiele miesięcy po porodzie kobieta odczuwa nasilenie dolegliwości podczas miesiączki. Krwawienie i bóle mogą być intensywniejsze, a funkcjonowanie w pierwszych dniach utrudnione. Pomocna okazuje się farmakoterapia, jednak warto rozważyć również ćwiczenia ze specjalistą, dzięki którym rozciągniemy mięśnie i zniwelujemy napięcie w dole brzucha. Pomocne mogą okazać się informacje zawarte w artykule: Fizjoterapia i ćwiczenia na bóle menstruacyjne.
Mobilizacja rany po CC to nic innego jak proces pielęgnacyjny i terapeutyczny, mający na celu poprawę stanu skóry, elastyczności oraz przywrócenie sprawności w okolicy brzucha. Zmniejsza ona też ryzyko ograniczenia ruchomości czy wystąpienia problematycznej sztywności.
Na mobilizację blizny mogą składać się:
Czy fizjoterapia po porodzie jest bezpieczna? Otóż — tak, pod warunkiem że wszystkie ćwiczenia na bliznę po cesarskim cięciu dobierane są przez doświadczonego specjalistę i wykonywane pod jego okiem. Oczywiście każdy przypadek po CC jest inny, istotne są ewentualne komplikacje, choroby współistniejące i stan rekonwalescencji pacjentki (np. po ciąży mnogiej), dlatego nie należy się zamartwiać jeśli lekarz zaleci wstrzymanie się z danymi aktywnościami fizycznymi.
Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych do życia to doskonała metoda powrotu do sprawności i sposób na odzyskanie elastyczności skóry w miejscu nacięcia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wdrażać treningów natychmiast po wyjściu ze szpitala, aby nie naruszyć niezagojonej jeszcze rany. Każdą zmianę nawyków na tym etapie musimy omówić z lekarzem prowadzącym.
W przypadku gdy możliwe jest już rozpoczęcie lekkich aktywności, terapia blizny po cesarskim cięciu może obejmować ćwiczenia takie jak:
Cesarskie cięcie bardzo często wiąże się z powstaniem nadmiernego napięcia mięśni brzucha. Stan ten jest problematyczny, ponieważ uniemożliwia wykonanie głębokiego wdechu, co może wiązać się z dodatkowym stresem. Ćwiczenia oddechowe pozwalają rozluźnić ten obszar, poprawiając komfort życia oraz zmniejszając sztywność. Ponadto głębokie oddechy mogą pomóc również w zwiększeniu elastyczności tkanek w okolicy blizny.
Drenaż limfatyczny brzucha to technika masażu, która ma na celu poprawę krążenia limfy w okolicy brzucha, między innymi w celu zmniejszenia obrzęków czy bólu. Taką terapię stosuje się w leczeniu limfedemu — stanu charakteryzującego się nagromadzeniem limfy w tkankach — ale może być również przydatny w przypadku obrzęków po operacjach, w tym również po cesarskim cięciu. Dzięki tej metodzie poprawie ulega także krążenie krwi, w związku z czym proces gojenia przebiega szybciej, a skóra staje się elastyczna.
Kiedy mobilizacja blizny po CC jest możliwa z wykorzystaniem drenażu? Wiele zależy od indywidualnego stanu zdrowia kobiety i prędkości gojenia się ran, jednak należy wstrzymać się przede wszystkim do momentu ustąpienia stanu zapalnego. Niekiedy konieczne jest kontynuowanie farmakoterapii w celu redukcji bólu. |
Wiemy już, jak mobilizować bliznę po CC, ale jeśli pragniemy pogłębić swoją wiedzę na ten temat, warto sięgnąć po pozycję: Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim, w którym mgr Małgorzata Marciniak tłumaczy proces gojenia się rany, wyróżnia etapy nacięcia blizny i wskazuje najlepsze techniki mające na celu redukcję obrzęku, bólu oraz powrót do pełnej sprawności. Pomocne w przyswojeniu wiedzy i informacji są liczne ilustracje, a także przystępny język, dzięki czemu osoba niezwiązana ze światem medycznym zrozumie w pełni czytane treści.
Przyszłe mamy chcą mieć pewność, że ich dziecko będzie bezpieczne. Muszą jednak pamiętać, że aby zadbać o nie, powinny zadbać również o siebie. Zarówno w trakcie planowania macierzyństwa, jak i po porodzie przydatna jest fizjoterapia uroginekologiczna, która pomaga osiągnąć cele takie jak rozluźnienie i wzmocnienie mięśni dna miednicy czy odzyskanie harmonii emocjonalnej po trudnym porodzie. Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów: Fizjoterapia uroginekologiczna - co to jest?
Oczywiście temat CC oraz odpowiedniego działania po operacji jest bardzo obszerny, a metody rehabilitacyjne mogą być ubogacane lub nowelizowane, dlatego zasadne jest uzupełnianie wiedzy o najnowsze informacje. W przypadku niniejszej treści takim uzupełnieniem może być artykuł z bliźniaczego portalu naszego Wydawnictwa: Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu | Praktyczna Fizjoterapia. |