Czym jest wdowi garb? Fizjoterapia i rehabilitacja

Wdowi garb, znany również jako kifotyczna postawa pleców, to powszechny problem występujący u osób starszych. Charakteryzuje się nadmiernym zaokrągleniem górnej części pleców, co prowadzi do pochylenia głowy i ramion do przodu. Ten stan niejednokrotnie wywołuje dolegliwości bólowe i znacząco wpływa na jakość życia. Jak zniwelować wdowi garb? Fizjoterapia powinna być pierwszym krokiem w holistycznym działaniu, którego elementy przedstawimy w niniejszym artykule.

Skąd bierze się wdowi garb i jakie daje objawy?

Wdowi garb rozwija się na skutek wielu czynników. Wśród najważniejszych wyróżnia się:

 • osłabienie mięśni grzbietu i ramion,
 • utratę elastyczności kręgosłupa,
 • złe nawyki postawy,
 • brak aktywności fizycznej.

Wdowi garb u mężczyzn i kobiet często związany jest także z osteoporozą, która prowadzi do zmniejszenia gęstości kości. W przypadku dzieci również może występować zaokrąglenie pleców, jednak zwykle nie w tak zaawansowanej postaci. Więcej na ten temat opisaliśmy na łamach jednego z naszych poprzednich artykułów: „Kifoza piersiowa — postępowanie fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne”.

Objawy wdowiego garbu obejmują natomiast bolesność pleców, trudności w utrzymaniu prostej postawy, ograniczoną ruchomość ciała i niemożność utrzymania równowagi. Im wcześniej pacjent zgłosi się do rehabilitanta, tym szybciej zapobiegnie dalszej degradacji.

3 ćwiczenia na wdowi garb

Wdowi garb — fizjoterapia

Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu wdowiego garbu. Specjaliści, poprzez wprowadzanie odpowiednich treningów, skupiają się na wzmocnieniu mięśni grzbietu, ramion i szyi, które przeważnie są osłabione u pacjentów z tym schorzeniem. Wprowadzane ćwiczenia wzmacniające pomagają poprawić postawę ciała, a także zredukować zaokrąglenie pleców. Doświadczeni fizjoterapeuci stosują różne techniki, takie jak terapia manualna, ćwiczenia oporowe, stretching czy elektrostymulacja, aby wspomóc proces rehabilitacji.

Musimy pamiętać, że choć istnieje wiele pomocnych narzędzi, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Program powinien uwzględniać stopniowy wzrost intensywności, umożliwiający bezpieczne wykonywanie ćwiczeń. Istotne są więc nie tylko treningi wzmacniające, które warto wprowadzić już na początkowym etapie leczenia, lecz także aktywności korekcyjne i mające na celu rozciągnięcie mięśni. 

Specjalista powinien dokładnie zapoznać się z historią chorób pacjenta, gdyż w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości, część ćwiczeń czy zabiegów powinny być całkowicie wyłączone z planu rehabilitacyjnego.

3 ćwiczenia na wdowi garb — rozciągające i wzmacniające serie treningowe

Na początku drogi ku poprawie jakości życia ćwiczenia powinien wprowadzać fizjoterapeuta. Wdowi garb wiąże się bowiem z niemożnością wykonywania niektórych treningów z powodu bólu i sztywności. Mimo to istnieje kilka wartościowych aktywności, które na późniejszym etapie oraz po konsultacji z lekarzem prowadzącym można wykonywać w domu. Oto niektóre z nich:

Bezpieczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu obejmują:

 • Zadania w pozycji leżącej. Pacjent powinien położyć się na brzuchu, a następnie unieść powoli tułów, opierając się na przedramionach. Należy utrzymać taką postawę przez kilka sekund, po czym powoli opuścić się na podłogę.
 • Zadania w pozycji stojącej. Pacjent stoi prosto z nogami lekko rozstawionymi na szerokość bioder. Trzymając hantle lub butelki w dłoniach, unosi ramiona na boki, pracując łopatkami i napinając mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową łączą zadania:

 • W pozycji stojącej. Pacjent staje w drzwiach, unosi ręce i opiera je o framugę drzwi. Delikatnie odchyla się do przodu, odczuwając rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Powinien utrzymać tę pozycję kilka sekund, a następnie rozluźnić kończyny.
 • W pozycji siedzącej. Siadając na krześle, pacjent powinien spleść ręce za plecami, trzymając je jak najwyżej. Następnie delikatnie unieść ramiona w górę na kilka sekund, próbując delikatnie rozciągnąć mięśni klatki piersiowej.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi to przede wszystkim:

 • Ćwiczenia w pozycji siedzącej. Siedząc na krześle, pacjent opiera plecy o oparcie. Powoli odchyla głowę do tyłu, napinając mięśnie szyi.
 • Ćwiczenia w pozycji stojącej. Pacjent staje prosto, a następnie powoli odchyla głowę do przodu, unosząc brodę w kierunku klatki piersiowej.

Wszystkie powyższe ćwiczenia należy powtarzać kilkakrotnie.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z fizjoterapeutą lub prowadzącym rehabilitantem. Tylko doświadczeni lekarze są w stanie dostosować program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Jak zatem widać, leczenie wdowiego garbu jest możliwe, ale to regularność i wytrwałość w wykonywaniu ćwiczeń są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Wdowi garb — rehabilitacja jako jedna z wielu składowych leczenia

W leczeniu wdowiego garbu fizjoterapia jest zazwyczaj jednym z elementów kompleksowego planu terapeutycznego. Treningi warto jednak stosować w połączeniu z farmakoterapią, dietą bogatą w wapń i witaminę D, a także odpowiednimi modyfikacjami stylu życia. Nie zapominajmy, że w przypadku wielu schorzeń najlepsze efekty przynosi holistyczne podejście, które wymaga czasu i samozaparcia.

Wdowi garb — masaż

Innym świetnym rozwiązaniem jest masaż leczniczy. Ta stosowana od lat metoda terapeutyczna pozwala nie tylko zmniejszyć wdowi garb, lecz także redukuje dolegliwości bólowe i dyskomfort w okolicy karku, barków, ramion oraz szyi. Specjaliści dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik są w stanie zrelaksować, jak również zniwelować napięcie i przeciążenia wywołane pozostawaniem w niewłaściwej postawie ciała.

Masaż może także pomóc osobom, które jeszcze nie zmagają się z wdowim garbem, jednak doświadczają zawrotów głowy, zaburzeń widzenia i bólu nieokreślonego pochodzenia w karku. Stanowi on bowiem profilaktykę, dzięki której unikniemy zaokrąglenia pleców w przyszłości, jeśli nie prowadzimy aktywnego trybu życia i pracujemy w pozycji siedzącej. Aby dowiedzieć się więcej, warto zapoznać się z artykułem: „Rehabilitacja ruchowa w przeciążeniach karku — masaż karku i szyi”.

Reasumując, wdowi garb jest powszechnym schorzeniem, znacząco pogarszającym jakość życia i stanowiącym defekt wizualny. Nie oznacza on jednak konieczności rezygnacji z życia społecznego oraz aktywności fizycznej. Właściwa diagnoza i leczenie mogą zredukować dolegliwości bólowe, a także pomóc pacjentom wzmocnić mięśnie oraz utrzymywać prawidłową ciała. Fizjoterapia na wdowi garb to nie wszystko — nie zapominajmy również roli profilaktyki i samopomocy, które są kluczowe w zapobieganiu postępowaniu choroby i łagodzeniu objawów. Należy dodać, że największą barierą w postępach rehabilitacyjnych jest podejście i zaangażowanie samego pacjenta, który w wyniku wysiłku i niedogodności bólowych, które mogą się nasilić w pierwszych fazach fizjoterapii, może się zniechęcić do kolejnych działań. Ważnym aspektem jest wsparcie i doping ze strony rodziny oraz ich zaznajomienie z całym planem leczenia. 

Bibliografia: 

 1. Wdowi garb - objaw przeciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa - Fizjoplaner.pl
 2. WEBINAR o AUTOMASAŻU-Wdowi GARB, tył SZYI, mięsień MOS
 3. POSTAWA CIAŁA VS EFEKTY ĆWICZEŃ- WSPIERA CZY NISZCZY? - Magdalena Mikołajczyk
 4. http://www.comjar.pl/new/images/stories/artykul/promocja_profilaktyka/profilaktyka_osteoporoza.pdf
 5. Kasiadzwigala - wdowi garb